آژانس بین‌المللی انرژی به دنبال بررسی راه‌های برون رفت از بحران عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار نفتی، اعلام کرد: تولیدات صورت گرفته بسیار کمتر از میزان تعهد شده برای ماه‌های سپتامبر و دسامبر بوده است.

بحران عدم توازن بازار نفت/ اُپک پلاس به تعهدات عمل نکرد

به گزارش رویترز، اُپک پلاس حتی موفق نشده به میزان تولید توافق و تعهد شده تولید عمل کند. با وجود درخواست آمریکا و سایر مصرف کنندگان بزرگ منابع نفتی، اُپک پلاس حتی به میزان تولید توافق شده هم عمل نکرده است. آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام کرد: تولیدات اُپک پلاس بسیار کمتر از میزان تعهد شده برای ماه های سپتامبر و دسامبر بوده است.

چرا اُپک پلاس نتوانست به تعهدات خود عمل کند؟

پیش بینی اُپک و آژانس بین المللی انرژی، مازاد منابع نفتی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ در جهان است. اما کاهش تولیدات کشورهای عضو گروه صادرکنندگان نفت و متحدان آنها، نشان می دهد شرایط نامطلوب موجود، طولانی تر و افزایش قیمت ها همچنان پایدار خواهد بود.

چرا اُپک پلاس نتوانست به تعهدات خود عمل کند؟

چرا اُپک پلاس نتوانست به تعهدات خود عمل کند؟

چرا اُپک پلاس به هدف نزد؟

نیجریه و آنگولا؛ از اعضای اُپک، به دلیل عدم سرمایه گذاری، عدم بهینه سازی طولانی مدت تاسیسات، استهلاک و از کارافتادگی پیش بینی نشده تاسیسات و تجهیزات، خروج پی در پی چندین شرکت نفتی بزرگ از این کشورها نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده تقریبا ۹۰ درصد کاهش تولید اُپک پلاس از ۷۳۰ هزار بشکه تولید روزانه تعهد شده به کاهش تولید این دو کشور بر می گردد. اوایل نوامبر، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، انتظار می رود تقاضای جهانی نفت در سه ماه اول ۲۰۲۲ به حدود ۹۸.۵ میلیون بشکه در روز برسد که هر روز حدود ۱.۱ میلیون بشکه کسری در بازار وجود خواهد داشت.

اُپک نیز میزان تقاضای جهانی برای بازه زمانی مشابه را ۹۸.۰۲ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده، اما پیش بینی از میزان تولید آتی ندارد. اما آمار داخلی تولید اُپک نشان می دهد که حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز مازاد در بازار وجود خواهد داشت.

پیش بینی آژانس انرژی آمریکا از تقاضای نفت در سه ماهه اول سال آینده، حدود ۹۹.۸۳ میلیون بشکه در روز اعلام شده که اندکی کمتر از عرضه ۹۹.۹ میلیون بشکه ای تعهد شده خواهد بود. هیچ یک از سازمان های مذکور، پیش بینی از میزان عرضه و تقاضا برای کل سال آینده میلادی منتشر یا اعلام نکرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.