خبر آزادسازی بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران در کشورهای بدهکار طی روزهای اخیر توسط چند مسئول دولتی اعلام شد، با این‌ وجود آیا آزادسازی این منابع بر اقتصاد کشور اثر مثبت خواهد داشت؟

گام‌هایی برای آزادسازی منابع بلوکه ایران/ فرصت‌طلبی بدهکاران

به گزارش کارآفرین نیوز، آزادسازی منابع بلوکه شده کشور، از برنامه‌های انتخاباتی سید ابراهیم رییسی بود و رییس‌جمهور منتخب و تیم اقتصادی و سیاسی دولت، بارها اعلام کرده‌اند که به‌زودی آزادسازی منابع ارزی کشور صورت خواهد گرفت.

بر این‌ اساس، ۳.۵ میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران در آستانه بازگشت به چرخه اقتصادی کشور است. کارشناسان اعتقاد دارند ورود این منابع باعث کاهش نرخ دلار خواهد شد.

با این‌ وجود هنوز این خبر به‌ صورت دقیق شفاف‌سازی نشده است. البته بنا بر اظهارنظر مدیرکل روابط‌عمومی بانک مرکزی، حدود یک میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص‌یافته که بخشی از این یک میلیارد دلار، از محل منابعی است که به‌ تازگی در دسترس بانک مرکزی قرار گرفته است.

در واقع این صحبت ها، مُهر تاییدی بر آزادسازی بخشی از منابع ارزی کشور بوده است. از طرفی در روزهای اخیر، سخنگوی وزارت برق عراق، از آمادگی این کشور برای پرداخت بدهی‌های ناشی از واردات گاز خبر داده بود.

عراق آماده پرداخت بدهی‌های خود به ایران

«احمد موسی»، سخنگوی وزارت برق عراق، طی اظهاراتی تاکید کرد که این وزارتخانه با ایران بر سر تعهدات خود درباره پرداخت همه بدهی‌های مربوط به واردات گاز و برق از ایران به توافق رسیده و آماده پرداخت بدهی‌های خود به ایران است.

گام‌هایی برای آزادسازی منابع بلوکه ایران/ فرصت‌طلبی بدهکاران

پول‌های بلوکه‌شده ایران در دست کشورهای دیگر رقم قابل توجهی است. بزرگ‌ترین رقم رسمی مربوط به کره جنوبی است که چیزی بین هفت تا ۹ میلیارد دلار منابع ایران در اختیار داشته و تاکنون هم در مقابل درخواست‌ها و مذاکره‌ها برای پرداخت آن، مقاومت کرده است.

علاوه بر این در چین، ژاپن و عراق هم منابعی مالی وجود داشته است. البته منابع موجود در کشور چین بلوکه شده نبود و کشور در حال استفاده از آن به شیوه‌های مختلف است. از سوی دیگر، برخی از منابع خبری ادعا داشته‌اند چهار میلیارد دلار از منابع بلوکه شدن ایران در بریتانیا، پس از ۴۳ سال آزاد شده است.

اثر مثبت آزادسازی منابع ایران بر بازارها

اما آزادسازی منابع بلوکه شده ارزی چه تاثیری بر اقتصاد کشور خواهد داشت؟ بر اساس اظهارنظر کارشناسان اقتصادی، در صورت آزادسازی این منابع ارزی، دولت قادر خواهد بود بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند. از سوی دیگر افزایش عرضه ارز سبب کاهش قیمت دلار و یورو در بازار خواهد شد که خود این امر مانع از افزایش قیمت محصولات مرتبط با ارز خواهد شد.

گام‌هایی برای آزادسازی منابع بلوکه ایران/ فرصت‌طلبی بدهکاران

به عقیده کارشناسان، آزادسازی منابع بلوکه شده ایران، رشد اقتصادی کشور را بهبود خواهد بخشید. باید منتظر ماند و دید، دولت با دیپلماسی اقتصادی و یا مذاکرات هسته‌ای خود، تا چه اندازه قادر خواهد بود، این منابع را وصول کند؟

طی ماه های اخیر با فعالیت دولت سیزدهم و تاکید مسئولان دولتی مرتبط در خصوص پیگیری های موثر دولت در این زمینه، انتظار می رود برخی گشایش ها درباره آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده کشور حاصل شود. همچنین در سال های اخیر، مسئله تحریم های آمریکا بر علیه ایران و البته سوء استفاده کشورهای بدهکار به ایران، موضوع وصول مطالبات ارزی ایران را با چالش اساسی روبرو کرد.

سوء‌استفاده کشورهای بدهکار به ایران

در زمان دولت سابق نیز برخی مسئولان دولتی برای وصول مطالبات ارزی ایران بارها سفرها و جلساتی را با طرفین خارجی داشته اند. از جمله همتی رییس کل وقت بانک مرکزی، چندین سفر به کشور عراق برای چاره جویی پرداخت بدهی های این کشور به ایران داشته و در تهران نیز مذاکراتی را با طرفین کره ای بر سر وصول مطالبات ارزی ایران انجام داده بود، اما در نهایت نتیجه خاصی حاصل نشد.

گام‌هایی برای آزادسازی منابع بلوکه ایران/ فرصت‌طلبی بدهکاران

در عین حال، کشورهای دیگری نیز مانند ژاپن و هندوستان، انگلیس و خود آمریکا هم بدهی هایی را به ایران دارند که در وصول این مطالبات هم تاکنون توفیقی حاصل نشده است. به نظر می رسد در صورت رفع مشکل وصول مطالبات ارزی ایران، دولت بتواند بخش قابل توجهی از مشکلات کسری بودجه را حل و فصل کند. همچنین از این طریق، بازگشت منابع ارزی ایران باعث می شود تا کمبودهای ارزی موجود برطرف شده و دولت در مدیریت بازار ارز از توان بیشتری برخوردار باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =