رییس کل بانک مرکزی گفت: زمانی که تجهیزات و امکانات پزشکی مورد نیاز بود، تحریم ‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده مانع دسترسی ایران شد.

تحریم آمریکا مانع دسترسی ایران به تجهیزات پزشکی مبارزه با کرونا شد

به گزارش خبرگزاری کارآفرین نیوز به نقل از بانک مرکزی ،‌عبدالناصر همتی، در نشست روسای کل بانک های مرکزی کشورهای حوزه خاورمیانه و آسیای مرکزی (MCD) که در ادامه سلسله جلسات جانبی اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول به صورت مجازی برگزار شد، افزود: در زمانی که تجهیزات و امکانات پزشکی مورد نیاز بودند، تحریم ‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده مانع دسترسی ایران شد.

وی ادامه داد: ایران اقدامات لازم برای واردات واکسن و انجام واکسیناسیون را شروع کرده است ولی هنوز دسترسی کامل و گسترده به واکسن کرونا وجود ندارد. با این وجود در حالی که ابهامات در مورد تحریم‌های آمریکا برقرار است، اقدامات خوبی برای تولید داخلی واکسن انجام شده است.  

رییس کل بانک مرکزی افزود: ما بر این باوریم که واکسن، یک کالای عمومی است و همگان در سراسر دنیا باید واکسینه شوند تا بتوان همه‌گیری را پایان داد. براین اساس از کشورهایی که مازاد واکسن دارند می خواهیم آن را در اختیار سایر کشورها قرار دهند و از کشورهای دارای درآمد بالاتر می‌خواهیم از برنامه کوواکس پشتیبانی کنند.  

 همتی با بیان اینکه صادرات نفت ایران از تحریم‌های ایالات متحده آسیب دید اما صادرات غیرنفتی(و در ماه‌های گذشته براساس روش‌هایی صادرات نفتی نیز)افزایش یافت، گفت: ریال ایران اولین خط دفاعی در مقابل تکانه‌های خارجی بود و کاهش ارزش آن فشار تورمی را تشدید کرد.  

وی ادامه داد: علاوه بر استفاده از منابع صادر کنندگان غیر نفتی، بانک مرکزی ایران در یک سال گذشته، ۱۰ میلیارد دلار از منابع خود را برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داد.  

 رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: همانگونه که می‌دانید، ایران دارایی‌های ارزی قابل توجهی دارد اما تحریم‌های یکجانبه آمریکا دسترسی ما به این ذخایر را قطع کرده است در حالی که برای کمک به اقتصاد و معیشت مردم به آنها نیاز داریم.

همتی با اشاره به اقدامات صندوق بین‌المللی پول برای کمک به اعضا در مقابله با پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا گفت: اعتبار صندوق وابسته به آن است که بتواند پشتیبانی مالی و فنی خود را به شکل یکسان و بدون استثنا به تمام اعضا ارائه دهد؛ اما درخواست ایران برای دریافت تامین مالی اضطراری هنوز با گذشت یک سال بدون پاسخ مانده است.

 وی خاطرنشان کرد: این اولین درخواست ایران برای کمک مالی از صندوق بین‌ المللی پول در طول چند دهه است و لذا ما از کارکنان و مدیریت صندوق تقاضا داریم در کمترین زمان ممکن فرایند کاری را تکمیل کنند و درخواست ما را به هیئت تحویل دهند.

رییس کل بانک مرکزی همچنین با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول توانست با توسعه جعبه ابزار خود، افزایش دسترسی به تسهیلات اضطراری و ارائه معافیت بازپرداخت بدهی‌ها، به سرعت به نیازهای اعضا پاسخ دهد، افزود: با این وجود، صندوق باید خود را به تمام ابزارهای لازم برای پاسخگویی به هرگونه نیاز در ماه‌ها و سال‌های آینده مجهز کند. لازم است صندوق کفایت منابع خود را به طور مداوم مورد بازبینی قرار دهد.

 پس از سخنرانی رییس کل بانک مرکزی کشورمان، جهاد آزور مدیر اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی  صندوق بین المللی پول اعلام کرد موضوع درخواست وام پنج میلیارد دلاری ایران برای مقابله با پیامدهای همه گیری کرونا را پیگیری می کند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =