یک کارشناس کشاورزی با اشاره به اهمیت بسیار زیاد استفاده از تکنولوژی در بخش کشاورزی به ویژه در ایران که از نظر منابع آبی محدود است، گفت: میزان هدررفت آب باران در ایران حدود ۳ برابر متوسط جهانی است.

جای خالی تکنولوژی‌های نو در کشاورزی/ ۷۰ درصد آب باران هدر می‌رود

امین محمودی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص ذخیره آب باران در کشور اظهار کرد: در ایران فقط از ۳۰ درصد آب حاصل از بارندگی در بخش های شرب و کشاورزی و صنعتی استفاده می شود و ۷۰ درصد مابقی آن تبدیل به روان آب و یا تبخیر می شود و ما هیچ بهره ای از آن نمی بریم.

وی افزود: این مقدار آب بارانی که در کشور هدر می رود حدود ۳ برابر متوسط جهانی است و متاسفانه به دلیل عدم انجام عملیات آبخیزداری (انتقال آب ناشی از بارندگی از مبدا بارش به زیرزمین)، در حال حاضر کشور با بحران آبی مواجه شده است.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: بیش از ۱۰۰ سال است که بسیاری از کشورها (آمریکا، کانادا، آلمان، افغانستان، پاکستان و...) به مسئله آبخیزداری توجه ویژه دارند و با انجام آن، حداکثر استفاده را از منابع آبی می برند، اما در ایران این امر رایج نبوده و با توجه به اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد، شاهد بروز مشکلات کم آبی و بی آبی در مناطق مختلف آن هستیم.

جای خالی تکنولوژی‌های نو در کشاورزی/ ۷۰ درصد آب باران هدر می‌رود

وی با اشاره به بهره گیری از تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی، ابراز کرد: طی سال های اخیر بهره گیری از تکنولوژی های نوین در عرصه کشاورزی رشد چشمگیری داشته و در ایران هم برخی از این تکنولوژی ها داخلی سازی و به کار گرفته شدند، اما هنوز آنطور که باید استفاده از این شیوه نوین در بین کشاورزان رواج چندانی پیدا نکرده و جای کار بیشتری دارد.

محمودی ادامه داد: با توجه به اینکه در دوران کم آبی به سر می بریم و به واسطه آن منابع آبی در وضعیت بحرانی قرار دارند، برخی مدعی هستند که با استفاده کمتر از منابع آبی در بخش کشاورزی و محدود کردن کشاورزی، می توان این کمبود در بخش شرب را جبران کرد که این تصور غلطی است چرا که تامین امنیت غذایی هر کشوری در گرو تقویت بخش کشاورزی آن است و هر کشوری که امنیت غذایی نداشته باشد، ناامن تلقی می شود. بنابراین بهتر است با انجام عملیات آبخیزداری و بهره گیری از شیوه های مدرن کشاورزی به رونق صنعت کشاورزی و جلوگیری از هدررفت منابع آبی کمک کرد.

این کارشناس کشاورزی گفت: متاسفانه با وجود اقداماتی که در زمینه اصلاح شیوه کشت و جایگزینی شیوه های مدرن با سنتی صورت گرفته، هنوز هم بسیاری از کشاورزان ایران به روش های ابتدایی کشاورزی می کنند و لازم است هر چه سریعتر اقداماتی برای ترویج کشاورزی مدرن در مناطق مختلف کشور صورت گیرد و آموزش های لازم به کشاورزان داده شود تا از محل آن، هم از هدررفت منابع آبی جلوگیری شود و هم هزینه های کشت کاهش و کیفیت محصولات تولیدی افزایش یابد.

جای خالی تکنولوژی‌های نو در کشاورزی/ ۷۰ درصد آب باران هدر می‌رود

وی خاطرنشان کرد: در فناوری های جدید کشت از سنسورهایی برای اندازه گیری میزان رطوبت خاک و زمان دقیق و درست آبیاری استفاده شده که بهره گیری از آن در کشور می تواند باعث کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی شود که انقلاب بزرگی در این حوزه تلقی می شود. همچنین سیستم های آبیاری جدید از این امکان برخورداند که به کشاورز هشدار دهند محصولات کشاورزی در خطر هستند و با اینکار از میزان دورریختگی محصولات کاهش و به افزایش امنیت غذایی کشور کمک کنند.

محمودی گفت: با توجه به اینکه رواج شیوه های نوین آبیاری در کشور هزینه بر بوده و ممکن است کشاورزان توان مالی کافی برای خریداری تجهیزات پیشرفته و استفاده از تکنولوژی های نوین را نداشته باشند، بهتر است دولت (به خصوص وزارت جهاد کشاورزی) تسهیلات ویژه ای به این بخش اختصاص دهد تا از محل آن، تکنولوژی های جدید آبیاری در دسترس کشاورزان قرار گیرد و با ترویج استفاده از آن، سطح امنیت غذایی ایران افزایش یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =