با وجود آنکه آزادسازی سهام عدالت وارد نوزدهمین ماه خود شده، هنوز ابهاماتی در زمینه نحوه فروش شرکت‌های استانی سهام عدالت، نحوه پرداخت سود و... وجود دارد و به نظر می‌رسد سازمان بورس دوباره در حال طراحی بسته‌ای برای ساماندهی این سهام با ۵۰ میلیون مشمول است.

تصمیم جدید سازمان بورس برای سهام عدالت

به گزارش کارآفرین نیوز، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ بود که فرایند آزادسازی سهام عدالت انجام شد، تا این سهام به دست صاحبان اصلی برسد. بر این اساس سهامداران می توانستند یکی از دو راه مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند که در نهایت ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند و ۳۰ میلیون نفر نیز روش غیرمستقیم را انتخاب کردند تا سهامدار شرکت های استانی سهام عدالت شوند.

آنطور که ایسنا نوشته، این دو گروه سرنوشت متفاوتی داشتند. به مستقیم ها از همان ابتدا اجازه فروش سهام داده شد. بر این اساس در ابتدا می توانستند ۳۰ درصد و اندکی پس از آن ۳۰ درصد دیگر (جمعا ۶۰ درصد) از سهام خود را از طریق بانک ها یا کارگزاری ها به فروش برسانند.

قرار بود ۴۰ درصد باقی مانده نیز در بهمن ماه همان سال آزاد شود اما این اتفاق به دلیل سقوط بازار هرگز تحقق نیافت. البته بسیاری از افرادی که ۳۰ یا ۶۰ درصد سهام خود را برای فروش گذاشته بودند نیز موفق به فروش سهام خود نشدند، چرا که سهام ارزشمند آن ها مشتری نداشت!

سرنوشت غیرمستقیم ها نیز از این قرار بود که سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شدند. بر این اساس قرار شد با برگزاری مجامع هیات رییسه این شرکت ها انتخاب شوند، اما این پروژه به اجرا نرسید. این در حالی بود که قرار بود از امسال پرداخت سود سهام عدالت به وضعیت مستقیم بودن یا غیرمستقیم بودن مشمولان بستگی داشته باشد، اما به نظر نمی رسد این موضوع نیز اجرا شود.

بر این اساس مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین اظهار نظر خود درمورد سهام عدالت از طراحی یک بسته جدید خبر داده است. وی در این مورد اعلام کرده که درمورد سهام عدالت باید به مرور تصمیم‌گیری شود.

وی بر این نکته تاکید کرده که با توجه به ارزندگی این سهام و وضعیت کنونی بازار، مشمولان برای فروش عجله نداشته باشند و به سهام عدالت به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت نگاه کنند. فروش سهام عدالت، مخصوصا در این نوسانات به ضرر مردم است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از این موضوع خبر داد که بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت چه در روش مستقیم چه در روش غیرمستقیم در حال برنامه ریزی است. به طور کلی قرار شده، بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی و در شورای عالی بورس مطرح شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.