رییس سازمان خصوصی سازی گفت: این سازمان در نظر دارد برای جلوگیری از مشکلاتی که در واگذاری بنگاه‌های دولتی پیش آمده، از این به پس واگذاری مالکیت و مدیریت بنگاه‌ها را از هم تفکیک کند.

تفکیک مالکیت از مدیریت در واگذاری شرکت‌های دولتی

به گزارش کارآفرین نیوز، حسین قربانزاده افزود: یکی از آفت‌های مهم در واگذاری ۲۰ سال گذشته، عدم دستیابی به اهداف و مقصد نهایی است که خصوصی سازی به عنوان یک ابزار، قرار بود به آن‌ها دست پیدا کند.

رییس سازمان خصوصی سازی ادامه داد: متاسفانه تاکنون به خصوصی سازی نگاه کوتاه مدت در آمدی وجود داشته و شرکت‌های مادر تخصصی و وزارتخانه‌ها برای انجام بسیاری از خصوصی سازی‌ها مقاومت می‌کردند و تا این مسائل حل نشود توقع اصلاح ساختار در روند خصوصی سازی توقع بیجایی است.

قربانزاده گفت: ما باید حتماً نسبت به تفکیک مالکیت و مدیریت شرکت‌های دولتی به یک جمع بندی برسیم تا شرط واگذاری مالکیت یک شرکت را منوط به مدیریت توسعه محور و اشتغال آفرین آن شرکت قرار دهیم.

وی اضافه کرد: یعنی کسی که قرار است شرکتی را تحت اختیار بگیرد پیش از آن باید با مدیریت خود نشان دهد که قصد توسعه آن بنگاه را دارد و در صورت موفقیت امکان مالکیت آن را هم به دست بیاورد.

رییس سازمان خصوصی سازی گفت: البته این در مورد شرکت‌های بورسی کمی فرق می‌کند و هر چند که دولت در حال حاضر سهم اندکی در شرکت‌های بورسی دارد، اما همین سهم اندک ارزش مالی بسیاری دارد و برای واگذاری حتماً باید بخش خصوصی درخواست کننده مورد بررسی و احراز صلاحیت قرار بگیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =