وزیر کشاورزی از اجرای آزمایشی توزیع غذا به صورت هوشمند در تهران و کرج خبر داد و گفت: این روش برای حذف دست دلالان از هفته آینده در اصفهان نیز آغاز می‌شود.

توزیع غذا در کشور هوشمند می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدجواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه بهره‌وری برای ارزان‌سازی غذا فقط با علم و فناوری انجام می‌شود، افزود: کاری که در دولت سیزدهم و وزارت جهاد کشاورزی برای تولید دنبال می‌شود افزایش بهره‌وری در تولید برای ارزان‌سازی غذاست.

وی مسئولیت این وزارتخانه را تامین غذای سالم، کافی و عادلانه برای تمامی مردم بیان و اضافه کرد: تولید غذا به اندازه کفایت و دسترس مردم به آن با قیمت مناسب از جمله برنامه‌های جهادی، وزارت جهاد کشاورزی است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تولید و قیمت دو مسئله و مشکل پیش روی این وزارتخانه است، تصریح کرد: در مرحله نخست باید غذا، گوشت، مرغ، میوه، گندم، جو و ذرت تولید و تامین شود و پس از آن در مورد قیمت، تجارت، بازار و رفع دلال‌ها و واسطه‌ها، سخن گفت.

راه ارزان‌سازی غذا، حذف دلال‌ها و واسطه‌هاست

ساداتی‌نژاد علت گرانی غذا در بازار را وجود دلال‌ها دانست و گفت: برای ارزان شدن غذا باید توزیع از حالت سنتی در بازار حذف تا دست واسطه‌ها و دلال‌ها قطع شود. وی، یکی از راه‌های مهم برای ارزان‌سازی غذا را هوشمندسازی توزیع بیان و اضافه کرد: باید غذا از محل مزرعه، دامپروری و مرغداری به طور مستقیم به دست مصرف‌کننده برسد.

وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: این هوشمندسازی از نزدیک یک ماه پیش به صورت آزمایشی در تهران و کرج در حال اجرا است، از هفته آینده نیز در اصفهان آغاز می‌شود و به سرتاسر کشور تعمیم داده خواهد شد، تا غذا با حذف دلال‌ها، به دست مصرف کننده و یا مستقیم در فروشگاه‌ها به فروش برسد.

وی گفت: امروز غذا در ایران مورد تهدید دشمن نیز است؛ آمریکا ورود مرغ اجداد را نیز تحریم کرد و نشان داد که دشمن در غذا هم با ما شوخی ندارد، دشمنی‌اش در غذا هم استمرار دارد و اگر ما در گذشته مرغ اجداد آرین نداشتیم به طور حتم مشکل‌های بسیاری در تامین غذا برای مردم کشور به وجود می‌آمد.

ساداتی‌نژاد تاکید کرد: امروز حوزه امنیت غذا یک قدرت مهم برای جمهوری اسلامی ایران است که امیدواریم با شعار همه با هم و باهمت کشاورزانی که بزرگترین سرمایه کشور هستند و با سخت کوشی و تلاش تامین شود.

وی ادامه داد: باید برای کشاورز به جای به کار بردن صفت‌هایی از واژه مظلوم و زحمتکش، انسان‌های شریف، خیر و نیکوکار استفاده شود، چرا که ۴۳ سال محصولات کشاورزی در کشور تولید کردند، خودشان دریافت قیمت محصول‌ها را انجام ندادند و همیشه محصول‌ها را زیر قیمت به بازار عرضه و غیرتمندانه تاکنون در تولید غذا برای مردم کشور، تلاش کردند.

وزیر جهاد کشاورزی از کشاورزان به عنوان سربازان نظام یاد کرد و گفت: امروز کشاورزان تولید کننده غذا در کشور هستند و غذایی که از سوی آنها تولید می‌شود هیچ تفاوتی با سلاح‌های نظامی ندارد.

ساداتی نژاد با توجه به تحریم‌های ظالمانه دشمن، از کشاورزان و دامداران به دلیل تولید مواد غذایی قدردانی کرد و با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای توانمندی‌های بزرگی است، افزود: ایران جایگاه اقتدار غذایی را در جهان دارد اما امروز از آن برخودار نیست، امروز باید این ظرفیت تولید غذا که تولید قدرت در کشور است با تفکر و نگاه جهادی احیا شود.

وی تاکید کرد: اگر جهادگران نبودند، محرومیتی که نتیجه ۴۰ سال بی‌عدالتی در روستاهاست، رخت بر نمی‌بست، امروز برای احیای کشاورزی و امنیت غذایی کشور به همین تفکر، رسم، نگاه و شعار همه با هم در حوزه کشاورزی نیاز داریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =