نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها برای دهک‌های هزینه‌ای در آبان ماه سال‌جاری بین ۵۸.۷ تا ۶۰.۵ درصد برآورد شد که از متوسط نرخ تورم ۴۴.۴ درصد بالاتر است و دولت برای کاهش این نرخ، باید اقدامات موثری را در ماه‌های آینده انجام دهد.

تغییرات نرخ تورم خوراک دهک‌های هزینه‌ای در آبان

به گزارش کارآفرین نیوز، مرکز آمار ایران اعلام کرد که فاصله نرخ تورمی دهک های هزینه ای در آبان ماه امسال با وجود کاهش نرخ تورم کل، افزایشی بوده است. بر اساس این گزارش، با وجود اینکه نرخ تورم کل دهک ها در ماه مورد بررسی، ۴۴.۴ درصد بوده، اما این نرخ در مورد خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات ۵۹.۶ درصد و در بخش کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز ۳۷.۲ درصد بوده است.

بر پایه این گزارش، بیشترین نرخ تورم مربوط به دهک اول و دوم است که در آبان ماه امسال به ترتیب ۴۷ و ۴۷.۲ درصد بوده است. نرخ تورم در دهک های هشتم و نهم معادل ۴۴ درصد و کمترین میزان بین دهک های هزینه ای در آبان ماه امسال بود.

نرخ تورم دهک‌ها در بخش خوراک

به صورت کلی، نرخ تورم در خوراکی ها و آشامیدنی ها برای دهک های هزینه ای طی آبان ماه امسال برای دهک اول ۶۰.۲ درصد و برای دهک دوم و سوم نیز ۶۰.۵ درصد بود. کمترین میزان نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها در بین دهک های هزینه ای مربوط به دهک دهم است که در آبان ماه امسال ۵۹.۱ درصد بود.

کارشناسان اقتصادی می گویند با وجود آغاز برخی اقدامات ضدتورمی از سوی دولت سیزدهم، اما اثرگذاری اقدامات دولت در کوتاه مدت نخواهد بود و یک مقطع زمانی برای مشاهده اثرات اقدامات دولت برای مهار نرخ تورم نیاز خواهد بود. در این حال، بسیاری بر این باورند که دلیل اصلی افزایش نرخ تورم در ماه های گذشته، استقراض مستقیم دولت قبل از بانک مرکزی و استفاده از منابع بانک ها برای جبران کسری بودجه دولت بوده است.

تغییرات نرخ تورم خوراک دهک‌های هزینه‌ای در آبان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =