به منظور کنترل سرعت گردش نقدینگی بین بانک‌ها و همچنین جلوگیری از افزایش پایه پولی و رشد دوباره تورم، نرخ سود بازار بین بانکی با افزایش دوباره به ۲۱.۰۹ درصد رسید.

افزایش نرخ سود بین بانکی به ۲۱.۰۹ درصد

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی در راستای سیاست های ضدتورمی دولت و به منظور کنترل جریان نقدینگی در بانک های کشور، نرخ سود در بازار بین بانکی را مانند هفته های گذشته افزایش داد و در هفته منتهی به ۴ آذر ماه به ۲۱.۰۹ درصد رسید.

سقف از پیش تعیین شده نرخ سود در بازار بین بانکی ۲۲ درصد است که در صورت ادامه روند فعلی، بزودی نرخ سود مبادلات پولی بین بانک ها در بازار بین بانکی به نرخ سقف خواهد رسید.

هدف بانک مرکزی از این اقدام، نظم بخشی به وام های کوتاه مدت بانک ها به یکدیگر برای جبران کسری بودجه داخلی بانک ها و همچنین دستیابی به کنترل نرخ تورم است.

در عین حال، بانک مرکزی معتقد است افزایش سرعت جریان نقدینگی و چرخش منابع بین بانک ها در صورت عدم اعمال سیاست های کنترلی باعث افزایش پایه پولی و در نهایت رشد نرخ تورم خواهد شد.

با اقدام صورت گرفته دولت در ماه های اخیر، نرخ تورم در آبان ماه امسال نسبت به ماه های گذشته روند کاهشی به خود گرفت. هرچند کاهش ثبت شده ناچیز است، اما می توان آن را ناشی از اقدامات صورت گرفته دولت در ماه های اخیر دانست که در صورت ادامه سیاست های ضدتورمی، می توان امیدوار بود که در ماه های آینده نرخ تورم در اقتصاد ایران کاهش قابل ملاحظه ای را تجربه کند.

افزایش نرخ سود بین بانکی به ۲۱.۰۹ درصد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =