رییس کل گمرک کشور گفت: تجارت خارجی کشور در هشت ماه نخست سال ۱۴۰۰، افزایش ۴۰ درصدی داشته است.

رشد ۴۰ درصدی تجارت خارجی کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، مهدی میراشرفی افزود: در هشت ماه سال جاری ۱۱۰ ممیز ۳ میلیون تن به ارزش ۶۳.۱ میلیارد دلار کارنامه تجارت خارجی کشور است که به لحاظ وزنی ۴۳.۵ و به لحاظ ارزشی ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشته است.

وی گفت: سهم صادرات از این میزان ۸۳.۷ میلیون تن است که ارزش آن ۳۱.۱ میلیارد دلار و از لحاظ وزنی ۱۰.۵ درصد و به لحاظ ارزشی ۴۲ درصد رشد داشته است.

رییس کل گمرک کشور در خصوص محصولات پتروشیمی هم گفت: ۳۹.۸ میلیون تن صادرات محصولات پتروشیمی بوده که این میزان ۴۷ درصد وزن کل کالاهای صادراتی را به ارزش ۱۳.۳ میلیارد دلار به خود اختصاص داده و ۴۳ درصد ارزش کل صادرات کشور در ۸ ماهه سال ۱۴۰۰ است.

میراشرفی در خصوص کشورهای مقصد صادرات ایران هم افزود: ۵ کشور مقصد برای صادرات وجود دارد که به ترتیب چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان هستند. سهم واردات در این مدت ۲۶.۵ میلیون تن به ارزش ۳۲ میلیارد دلار است که به لحاظ ارزشی ۳۸ درصد و از لحاظ وزنی ۲۱ درصد رشد داشته است.

رییس کل گمرک کشور در خصوص مبدا واردات از کشورهای دیگر هم افزود: ۵ مبدا وارداتی هم وجود دارد که به ترتیب امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس هستند که در این مدت کالاهای اساسی ۲۰.۳ میلیون تن و ۷۵ درصد کل واردات به ارزش ۱۲.۴ میلیارد دلار که ۳۸ درصد کل واردات هستند را به خود اختصاص داده‌اند.

میراشرفی ادامه داد: در این مدت ۸ ماه کالاهایی که با ارز ترجیحی وارد کشور شده‌اند ۱۷.۸ میلیون تن است به ارزش ۹.۹ میلیارد دلار و در همین مدت ترانزیتی که از قلمرو کشور ما عبور کرده ۸.۱ میلیون تن است که بیش از کل ترانزیت در سال‌های ۹۸ و ۹۹ است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =