شتاب‌دهنده (Accelerator)؛ مجموعه حامی کارآفرینی است که با فعالیت‌های آموزشی، سرمایه‌گذاری، شبکه‌سازی و مشاوره‌ای یا در اختیار قراردادن فضای کار، از استارتاپ‌های نوپا حمایت می‌کند.

چتر حمایتی "شتاب‌دهنده‌ها" بر سر استارتاپ‌های نوپا

شتاب دهنده ها با تدارک بسته های سرمایه گذاری، حمایتی و آموزشی توانسته اند در مدت کوتاه از زمان پیدایش خود، به حامی اصلی کارآفرینی در دنیا تبدیل شوند.

به گزارش کارآفرین نیوز، برخی از شتاب دهنده ها پس از چند ماه حمایت، در صدد در اختیار گرفتن سهام مالکیتی استارتاپ ها بر می آیند. به همین دلیل بسیاری از استارتاپ ها ترجیح می دهند تحت حمایت استارتاپ هایی قرار گیرند که سودای تبدیل شدن به سهامدار عمده در سر ندارند.

شتاب دهنده ها در دنیای امروز، گاهی در نقش واسطه میان استارتاپ و سرمایه گذار ظاهر می شوند.

چتر حمایتی "شتاب‌دهنده‌ها" بر سر استارتاپ‌های نوپا

مقوله شتابدهی به رغم نوپدید بودن ذاتی خود، استارتاپ های نوپای بسیاری را در همین مدت زمان کوتاه از زمان پیدایش، حمایت و راهبری کرده است. Y. Combinator ؛ اولین شتاب دهنده در دنیاست که در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۳ شمسی) در آمریکا تاسیس شد و همچنان جزو برترین های حوزه شتابدهی است. آوای تِک پردیس؛ اولین شتاب دهنده ایرانی است که در سال ۱۳۹۳ در پارک فناوری پردیس ثبت شد و فضای کاری آن در دانشکده فنی دانشگاه تهران راه اندازی شد.

مراکز رشد (Business Incubators)

برخی از این شتاب دهنده ها علاوه بر حمایت های فوق، نقش مراکز رشد یا انکوباتور را نیز ایفا می کنند و با فراهم کردن فضای کاری برای استارتاپ های نوپا، سعی در حمایت همه جانبه و بی واسطه از آنها دارند.

گاهی مواجهه با دنیای واقعی کسب و کار، شرایطی می طلبد که ممکن است استارتاپ ها از آن برخوردار نباشند. مراکز رشد، شرایط شتاب بلوغ استارتاپی را فراهم و تقویت می کنند.

غول های شتابدهی به دلیل بهره مندی از امکانات کم نظیر می توانند به راحتی نقش مراکز رشد را نیز ایفا کنند.

چتر حمایتی "شتاب‌دهنده‌ها" بر سر استارتاپ‌های نوپا

اما شرط اصلی در تعریف مرکز رشد آن است که استارتاپ بتواند در مدت کوتاهی از مرکز رشد خارج شود و در دنیای واقعی به کسب و کار بپردازد. اگر استارتاپ ها پس از چندی نتوانند با حفظ استقلال به فضای خارج از مراکز رشد منتقل شوند، ایراد به فرایند و روند حمایتی مراکز رشد وارد است.

در این سلسله گزارش ها به شتاب دهنده های بین المللی، داخلی و خارجی می پردازیم.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.