شتاب دهنده‌ها به عنوان سکوی پرتاب استارتاپ‌ها، نقش اساسی در راه‌اندازی، پشتیبانی و گسترش فعالیت استارتاپ‌ها دارند.

برترین شتاب دهنده‌های استارتاپی دنیا/۱

شتاب دهنده(Accelerator)؛ مجموعه حامی کارآفرینی است که با مجموعه فعالیت های آموزشی، سرمایه گذاری، شبکه سازی و مشاوره ای یا در اختیار قرار دادن فضای کار از استارتاپ های نوپا حمایت می کند. مقوله شتاب دهی به رغم نوپدید بودن ذاتی خود، استارتاپ های نوپای بسیاری را در همین مدت زمان کوتاه از زمان پیدایش، حمایت و راهبری کرده است.

به گزارش کارآفرین نیوز، پیش از انتشار فهرست برترین شتاب دهنده های استارتاپی سال ۲۰۲۱ در مجله فوربس، نگاهی کوتاه بیندازیم به شتاب دهنده هایی که بارها در صدر این فهرست ایستاده اند. با بررسی نظرات متخصصان این حوزه و پورتفوی عملیاتی شتاب دهنده ها می توان تا حدودی دریافت که ترکیب این فهرست در پایان سال ۲۰۲۱ متفاوت خواهد بود.

استارتاپی سال ۲۰۲۱ در مجله فوربس

۱. Y. Combinator : پیشگام و اُلگوی رقبا

YC؛ شتاب دهنده برتر آمریکایی که در مارس ۲۰۰۵ (اسفند ۱۳۸۳) تاسیس شد، چندین بار توانست مدل های جدیدی از حمایت و سرمایه گذاری را در دنیا مرسوم کند و از سال ۲۰۱۳ بارها در صدر جدول برترین شتاب دهنده ها ایستاد.

برترین شتاب دهنده‌های استارتاپی دنیا

تیم حرفه ای و گسترده این شتاب دهنده جهانی، هم اکنون پیشگام و پیشتاز در عرصه شتابدهی به استارتاپ های نوآور و خلاق در زمینه های گوناگون است و بارها در صدر فهرست برترین شتاب دهنده های مجله فوربس ایستاده است.

این شتاب دهنده برتر تاکنون در بیش از ۳۰۰۰ استارتاپ سرمایه گذاری کرده که برخی از آنها فعالیت بین المللی گسترده ای در سراسر دنیا دارند از جمله سیستم پرداخت استرایپ (Stripe)، ایر بی اند بی (Airbnb)؛ اپلیکیشن اجاره آنلاین هتل و مراکز اقامتی، دُردش (Doordash)؛ اپلیکیشن سفارش و تحویل غذا، صرافی کوین بیس (Coinbase) و سرویس ابری دراپ باکس (Dropbox).

YC هنوز اُلگوی بسیاری از رقبای خود در عرصه بین المللی است.

۲. Plug & Play: کاتالیزور استارتاپی

شتاب دهنده مستقر در سیلیکون ولی، در فوریه ۲۰۰۶ (اسفند ۱۳۸۴) تاسیس شد. این شتاب دهنده آمریکایی که خود را به عنوان کاتالیزور استارتاپی معرفی کرده است، شعار خود را "دنیا با شتاب حرکت می کند، با کمک ما از دنیا سبقت بگیرید". اعلام کرده است.

غول شتاب دهی مستقر در کالیفرنیا از اولین سرمایه گذاران موتور جستجوی Google، شرکت پرداخت الکترونیک PayPal و سرویس ابری Dropbox بوده است.

برترین شتاب دهنده‌های استارتاپی دنیا

این شرکت هم اکنون بیش از ۶۰ برنامه شتابدهی وسیع در حدود ۳۵ شهر دنیا با تمرکز بر صنایع مختلف در دست اجرا دارد و تاکنون به بیش از ۱۵۰۰ استارتاپ کمک کرده است. حوزه فعالیت این شتاب دهنده؛ تمام مراحل پرورش ایده ها، تقویت روند ها، سرمایه گذاری و عرضه محصول نهایی را در بَر می گیرد.. تکنولوژی کشاورزی، برندینگ، فین تک، امنیت شبکه، حمل و نقل پاک، زنجیره تامین، مواد غذایی و نوشیدنی، حوزه انرژی، سلامت حیوانات و بسیاری حوزه های دیگر از جمله حوزه های تحت حمایت Plug and Play هستند.

این شتاب دهنده با اختصاص فضای فیزیکی، به استارتاپ ها این امکان را می دهد که کسب و کار خود را در محیط استقرار شتاب دهنده آغاز نمایند. بسیاری از استارتاپ های نوپا نیز به منظور برخورداری از حمایت های گسترده و بدون واسطه Plug And Play و شرکای قدرتمندش، ترجیح می دهند کسب و کار خود را در ساختمان های مرکزی شتاب دهنده راه اندازی کنند. استارتاپ هایی که در این فضا مستقر می شوند از شانس بیشتر دیده شدن و انتخاب سریعتر برای سرمایه گذاری برخوردار هستند.

۳. MassChallenge: مشارکت در حل معضلات کلان جهانی

این شتاب دهنده که در سال ۲۰۰۹ در بوستون آمریکا تاسیس شد، شبکه ای از حامیان نوآوری است که بر حل مسایل کلان جهانی تمرکز می کند و با اتصال استارتاپ ها به متخصصان و جوامع تخصصی هر حوزه، تسهیل و هموار سازی روند گسترش آنها را تسریع و تضمین می کند.

نام این استارتاپ که در لغت به معنای "چالش های کلان" است از ایده تمرکز بر مسایل کلان جهانی عاریت گرفته شده است.

MassChallenge؛ یک سازمان غیرانتفاعی حامی نوآوری مشارکتی است و استارتاپ های منتخب باید دوره چهار ماهه تخصصی شامل دوره برنامه ریزی، نظارت و رویدادهای نمایشگاهی که این شتاب دهنده طراحی کرده را بگذرانند تا بتوانند راحت تر در مسیر رشد و جذب سرمایه گذاری قرار بگیرند.

برترین شتاب دهنده‌های استارتاپی دنیا

به دلیل تعداد فراوان استارتاپ های تحت حمایت این شتاب دهنده در سال جاری میلادی، متخصصان حوزه شتابدهی معتقدند این شرکت هم می تواند یکی از شگفتی سازان فهرست فوربس در سال ۲۰۲۱ باشد.

در برنامه جایزه استارتاپی که این شتاب دهنده هر ساله برگزار می کند، استارتاپ ها و کارآفرینان برتر دنیا پس از بررسی های فراوان انتخاب و مورد حمایت قرار می گیرند.

از آنجا که موسسان و مدیران این شتاب دهنده به دنبال این نیستند که با در اختیار داشتن سهام عمده استارتاپ ها، زمام اختیار آنان را در دست بگیرند بسیاری از استارتاپ ها ترجیح می دهند که تحت حمایت مالی، نظارتی و تخصصی MassChallenge قرار بگیرند.

بیشترین تمرکز حمایتی این غول شتابدهی در سال ۲۰۲۱، بر استارتاپ های مواد غذایی و استارتاپ هایی است که نام حداقل یک خانم کارآفرین در هیات موسس آن به چشم می خورد.

برترین شتاب دهنده‌های استارتاپی دنیا

اپلیکیشن موبایلی آموزشی - تحصیلی Moneythink و شرکت استارتاپی RallyPoint که به عنوان لینکدین نیروی ارتش آمریکا معروف شده، از جمله استارتاپ های تحت حمایت MassChallenge هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =