نرخ تورم تمامی استان‌های کشور در آبان ماه امسال بالای ۴۰ درصد مانده و در ۳ استان نیز این نرخ بالای ۵۰ درصد است؛ با این وجود انتظار می‌رود اثر اقدامات کنترلی دولت در ماه‌های آینده مشاهده شود.

تغییرات تورم استان‌ها در میانه پاییز/ موتور رشد تورمی باید خاموش شود

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی روند نرخ تورم استان های کشور در آبان ماه سال جاری نشان می دهد که در این ماه با وجود کاهش نرخ تورم کل نسبت به ماه گذشته، اما نرخ تورم تمامی استان های کشور بالای ۴۰ درصد باقی مانده است. همچنین نرخ تورم در ۳ استان نیز بالای ۵۰ درصد مانده که در این بخش بیشترین نرخ تورم کشور مربوط به استان ایلام با ۵۲.۲ درصد است.

کمترین میزان نرخ تورم آبان ماه مربوط به استان قم با ۴۰ درصد است که به این ترتیب فاصله نرخ تورم بین استان های کشور در این ماه به ۱۲.۲ درصد رسیده است. بنابراین یکی از برنامه های دولت سیزدهم در اجرای برنامه های ضدتورمی خود در ماه های آینده، باید رفع شکاف نرخ تورم بین استان ها و همچنین توزیع متوازن و عادلانه امکانات برای تمامی استان های کشور باشد.

فاصله تورمی ۱۲.۲ درصدی استان‌ها در آبان

علاوه بر این، نرخ تورم در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در آبان ماه بیشتر از نرخ تورم کل است به نحوی که نرخ تورم ۱۲ ماهه خوراکی ها ۵۹.۶ درصد اعلام شده و در ۱۶ استان کشور نیز نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها بالای ۶۰ درصد است. در هیچ یک از استان های کشور طی آبان ماه امسال، نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها کمتر از ۵۰ درصد نیست.

بنابراین با وجود افزایش هزینه کل خانوارهای کشور به میزان ۴۴.۴ درصد در آبان ماه امسال نسبت به سال گذشته و دستکم ۵۰ درصد در بخش خوراکی ها و آشامیدنی ها نسبت به سال گذشته، دولت باید برنامه های دقیق و موثری را برای کاهش فشارهای معیشتی بر سبد هزینه های خانوار اجرایی کند.

تغییرات تورم استان‌ها در میانه پاییز/ موتور رشد تورمی باید خاموش شود

در استان فارس به میزان ۶۴.۳ درصد و در البرز نیز ۶۴.۲ درصد هزینه های خوراک خانوار نسبت به آبان ماه سال گذشته افزایش داشته و این مسئله فشار زیادی را به افزایش مخارج و همچنین کسری بودجه خانوار در این استان ها وارد می کند. در عین حال، استان های دیگر کشور نیز با اندکی نرخ تورم کمتر، بعد از این استان ها قرار دارند.

موتور افزایش نرخ تورم

ذکر این نکته ضروری است که شاید نرخ تورم برخی استان ها نسبت به استان های دیگر کمتر باشد، اما با توجه به میزان درآمد و توان هزینه کرد خانوارهای ساکن در استان های مختلف، باید نسبت به کنترل مخارج زندگی در آن استان ها، از سوی دولت برنامه ریزی حمایتی صورت پذیرد.

دولت سیزدهم معتقد است به دلیل بروز کسری های بودجه متوالی در دولت دوازدهم، همچنین استفاده دولت از منابع بانک ها و بانک مرکزی، نرخ تورم به بالاترین حد ممکن رسیده است. همچنین در پاره ای از موارد نرخ تورم ونزوئلایی برای اقتصاد ایران در سال های اخیر مطرح شده است.

تغییرات تورم استان‌ها در میانه پاییز/ موتور رشد تورمی باید خاموش شود

در یک دوره ۴ ساله، نرخ تورم در اقتصاد ایران از زیر ۸ درصد به ۴۵ درصد رسید که این میزان صعود تورم، فشارهای معیشتی فراوانی را بر اقتصاد خانوار وارد کرد. مسئولان دولت سیزدهم می گویند برای جلوگیری از رشد ادامه دار نرخ تورم، اولین و مهم ترین گام این است که دولت بتواند بودجه ای را برای سال آینده تنظیم کند که کسری نداشته باشد. در روزهای اخیر، بعضی مسئولان ارشد دولتی در اینباره که سازمان برنامه و بودجه بتواند لایحه بدون کسری بودجه به مجلس بفرستد، اظهارامیدواری کرده اند.

جلوگیری از شکل‌گیری انتظارات تورمی

به نظر می رسد دولت در ماه های اخیر برخی اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از رشد نرخ تورم در پیش گرفته باشد. از جمله این اقدامات، افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی به منظور کاهش سرعت گردش نقدینگی در بین بانک ها و همچنین عدم استفاده از منابع بانک مرکزی برای تامین هزینه های دولت در دو ماه گذشته بوده است.

در هفته گذشته نیز، وزارت اقتصاد با انتشار نقشه رشد اقتصادی بدون تورم دولت در سال آینده، برخی بایدها را در زمینه تحقق رشد اقتصادی بدون تورم مطرح و درباره لزوم ایجاد ثبات و آرامش در بازار ارز و جلوگیری از شکل گیری انتظارات تورمی، مباحثی را مطرح کرد.

تغییرات تورم استان‌ها در میانه پاییز/ موتور رشد تورمی باید خاموش شود

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =