با وجود بهبود اوضاع بازار جهانی ارز پس از شوک ناشی از کشف اُمیکرون، تحلیل‌گران نسبت به عدم ثبات این بازار و نوسانات آتی هشدار می‌دهند.

هشدار تحلیل‌گران بین‌المللی درباره عدم ثُبات بازار جهانی ارز

به گزارش رویترز، با گذشت بیش از ۵ روز از انتشار خبر کشف سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا، روز دوشنبه ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ (۸ آذر) آرامش نسبی در بازارهای ارز در آسیا حکمفرما شد. اما تحلیل گران معتقدند سویه جدید و ناشناخته می تواند موجب بازگشت بی ثباتی و نوسانات به این بازار شود.

در معاملات دلار استرالیا که همیشه جانب احتیاط در آن آشکار است، نرخ برابری با رشد ۰.۳۷ درصدی به ۰.۷۱۳۹ دلار آمریکا رسید. دلار استرالیا در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (جمعه ۲۶ نوامبر) به ۰.۷۱۱۲۵ دلار رسید که از ۲۰ آگوست ۲۰۲۱ (۲۹ مرداد) بی سابقه بوده است.

به گزارش رویترز، برای اولین بار در طول دو ماه گذشته، نرخ برابری دلار آمریکا به دلار کانادا نیز ۱.۲۷۲۶ ثبت شد. این اتفاق در حالی رخ داده که در دو ماه گذشته بارها نرخ برابری این دو، حدود ۱.۲۸۰۰ بوده است.

ین ژاپن

ین ژاپن که اغلب اوقات از کمترین نوساناتِ ناشی از رخدادهای جهانی برخوردار است، با کاهش ۰.۲۵ درصدی به نرخ برابری ۱۱۳.۷۵ معامله شد. نرخ برابری ین با افزایش دو درصدی در روز جمعه ۲۶ نوامبر به ۱۱۳.۰۵ رسیده بود.

نرخ برابری راند آفریقای جنوبی نیز که در یکسال گذشته در محدوده ۱۶.۳۶۷۵ معامله می شد، با افزایش ۰.۹۳ درصدی به ۱۶.۱۴۰۰ رسید. یورو نیز با کاهش ۰.۲۳ درصدی با نرخ برابری ۱.۱۲۹۰ دلار ثبت شد. این در حالی است که جمعه گذشته با بسته شدن پوزیشن های کوتاه مدت معاملات، ارزش یورو ۰.۹۸ درصد افزایش داشته است.

یورو

نرخ برابری استرلینگ به دلار نیز تغییر چندانی نداشته است و در محدوده ۱.۳۳۳۵ دلار معامله شد. رودریگو کاتریل؛ استراتژیست ارشد بازار فارکس در بانک ملی استرالیا در یادداشتی اعلام کرد: تا مدتی عدم ثبات در بازار ماندگار خواهد بود. آنچه که مشخص است این است که بازار ناچار به ارزیابی مجدد در چشم انداز رشد اقتصاد جهانی است.

CommonWealth

جوزف کاپُرسو؛ استراتژیست ارشد بانک کامن ولث (CommonWealth)؛ بزرگترین بانک استرالیا می گوید: انتظار می رود بازار ارز در هفته جاری نیز نوسانی باشد. شاخص دلار آمریکا پس از کاهش یک هفته ای به ۹۶.۲۰۴ رسید. این شاخص که یکی از مهمترین شاخص های بازار در جهت گیری روند قیمت ها است نشان دهنده نرخ برابری دلار با سبد متشکل از ۶ ارز رایج دیگر است.

بایدن

جو بایدن؛ رییس جمهور آمریکا امروز دوشنبه (۲۹ نوامبر) در مورد اقدامات لازم برای مقابله با گسترش سویه جدید ویروس کرونا اظهار نظر خواهد کرد. کشف سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی در آفریقای جنوبی موجب شد بسیاری از کشورها در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به بستن و کنترل مرزهای خود کنند. اما با وجود این اقدامات عاجل، آمار موارد مثبت ابتلا به اُمیکرون در استرالیا، انگلیس، کانادا، آلمان و هنگ کنگ در حال افزایش است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =