الکساندر پانکین معاون وزیر خارجه روسیه می گوید دولت این کشور در حال آزمایش راه حل های بلاکچین پایه ای است که می تواند به عنوان جایگزین سیستم پرداخت بین المللی (سوئیفت) عمل کند.

روسیه بلاکچین را جایگزین سوئیفت می کند

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از «پیمنت جورنال» نشریه اینترنتی تخصصی در حوزه مبادلات مالی و پولی، معاون وزیر خارجه روسیه در گفت و گو با خبرگزاری دولتی رویانووستی از تلاش این کشور برای جایگزین کردن ارزهای دیجیتال و مبادلات در بستر بلاکچین به جای سیستم غربی سوئیفت در حالی سخن گفت که روسیه از سوی غرب تهدید شده که بعد از سرکوب های اخیر علیه مخالفان احتمالا از سیستم پرداخت سوئیفت محروم خواهد شد.

پانکین اظهار داشت که این تلاش روسیه نه فقط ناشی از احتمال تحریم های غرب بلکه همچنین به علت ضرورت مدرن تر کردن سیستم های پرداخت موجود با اجرای راه حل های به روزتر از نظر فنی است.

به گزارش پیمنت جورنال، روسیه در این راه تنها نیست؛ ایران هم در سال ۲۰۱۳ سامانه جایگزین خود به نام «سپام» (SEPAM) را در واکنش به تحریم های غرب رونمایی کرد و چین نیز اخیرا یوان دیجیتال خود را رسمی کرد.

بنابراین گزارش، هدف روسیه از این اقدام، انتقال پیامی مالی به غرب و نیز مقابله با خطرات احتمالی ناشی از استفاده سوئیفت از سوی غربی ها برای اعمال فشار بر مسکو درباره الحاق شبه جزیره کریمه است.

این روند ممکن است حاکی از کمتر شدن اقبال جهانی به سیستم پرداخت جهانی سویفت و حرکت به سوی استقلال کشورها در پرداخت ها با استفاده از بلاکچین به جای سیستم هایی مانند سویفت باشد؛ امکانی که اکنون با ارزهای دیجیتال در بستر بلاکچین فراهم شده است  و باید گفت که این تحولات، ضمن کشف پتانسیلی کارآمدتر برای پرداخت ها، پیامدهای سیاسی جدی فراتر از حوزه های مالی و پرداخت دارد.

این گزارش افزوده است: معرفی بسترهای جایگزین پرداخت، احتمالا ردیابی مراودات و تبادلات و پرداخت ها را در سرتاسر جهان برای دولت های غربی و سازمان های ناظر مالی بین المللی دشوار خواهد کرد؛ امری که قدرت و نفوذ سیستم های پرداخت بین المللی را به عنوان ابزار اعمال فشار بر سایر بازیگران، تضعیف می کند و امکان استفاده از اهرم اقتصادی برای وارد کردن فشار سیاسی بر دولت های مخالف آمریکا و غرب را سلب می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =