هفته‌نامه اکونومیست در شماره جدید خود از گسترش فزاینده سرمایه‌گذاری تکنولوژیکی و استارتاپی در جهان خبر داده و به استقبال رشد «صنعت سرمایه‌گذاری‌ ریسک‌پذیر» رفت.

سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد دلاری جهان در صنایع ریسک‌پذیر

به گزارش کارآفرین نیوز، نشریه اکونومیست در سرمقاله جدید با عنوان «سرمایه‌گذاری در تکنولوژی؛ کاپیتالیسم ماجراجویی» نوشت: صنعت سرمایه گذاری ریسک‌پذیر (vc) در حال بزرگ شدن است. به گفته ولادیمیر لنین، یک پیشگام کوچک می‌تواند از طریق نیروی اراده، افسار نیروهای تاریخی را در راستای تغییر نحوه عملکرد سرمایه‌داری جهانی مهار کند. حق با او بود.

با این وجود، انقلابیون که عمدتاً در سیلیکون‌ولی (Silicon Valley) مستقرند، کمتر از دو درصد از دارایی‌های سازمانی جهان را در اختیار دارند.

سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد دلاری جهان در صنایع ریسک‌پذیر

در پنج دهه گذشته، صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture-Capital یا VC) ایده‌های مبتکرانه‌ای را تامین مالی کرده که در ادامه مسیر خود، تجارت جهانی و اقتصاد جهانی را متحول کرده‌اند. ۷ شرکت از ۱۰ شرکت بزرگ جهان تحت حمایت VC بوده‌اند. VC پول شرکت‌هایی که موتورهای جستجو، آیفون، خودروهای الکتریکی و واکسن‌های MRNA قرار دارند را تامین کرده است.

اکنون ماشین رویایی سرمایه‌داری خود در حال رشد و دگرگونی و تکوین است، زیرا ۴۵۰ میلیارد دلار پول نقد تازه، وارد عرصه VC شده است.

این توربوشارژ کردن دنیای سرمایه‌گذاری، خطرات قابل‌توجهی را نیز به همراه دارد؛ از بنیان‌گذاران خودشیفته که پول‌های‌شان را به آتش می‌کشند تا اندوخته‌های بازنشستگی که برای استارت‌آپ‌های بیش از حد ارزش‌گذاری شده هدر می‌شوند. اما در درازمدت همچنین نوید این را می‌دهد که صنعت VC را جهانی‌تر کند، سرمایه‌های ریسک‌پذیر را به طیف وسیع‌تری از صنایع هدایت کند و آن را برای سرمایه‌گذاران عادی در دسترس‌تر قرار دهد.

سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد دلاری جهان در صنایع ریسک‌پذیر

استخر بزرگ‌تری از سرمایه که به دنبال جهان بزرگ‌تری از ایده‌ها باشد، رقابت را تقویت و احتمالاً به تبع آن نوآوری را ترغیب می‌کند و منجر به شکلی پویاتر از سرمایه‌داری می‌شود.

نتایج قابل توجه بوده است. علیرغم سرمایه‌گذاری نسبتاً کمی در طول دهه‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری آمریکا، شرکت‌هایی را راه‌اندازی کرده‌اند که امروزه حداقل ۱۸ تریلیون دلار از کل بازار عمومی ارزش دارند. این رکورد نشان دهنده صعود سرگیجه‌آور پلتفرم‌های بزرگ فناوری مانند گوگل است.

اخیراً تک‌شاخ‌ها (استارت‌آپ‌های خصوصی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) با پشتوانه‌ی VC در فهرست‌های عمومی فراوان، از بخش دیدنی‌ها (Rivian) تا بخش روزمره (Slack) به بلوغ رسیده‌اند. در طول دهه طلایی گذشته، شاخصی از وجوه سرمایه گذاری VC آمریکا بازدهی مرکب سالانه ۱۷ درصد را به همراه داشته و تعداد بسیار کمی بهتر از این کار کرده اند.

این موفقیت اکنون به صنعت مالی گسترده‌تر سرایت می‌کند. همانطور که شرکت های دارای پشتوانه VC فهرست می شوند، درآمد بادآورده حاصل در صندوق های جدید مجدداً مستقر می شود.

در همین حال، با نرخ بهره‌ای که هنوز پایین است، طرح‌های بازنشستگی، وسایل نقلیه دارای ثروت مستقل و شرکت‌ها حس شدیدی از حسادت را نسبت به VC دارند و در تلاش هستند تا پول نقد بیشتری را به صندوق‌های اختصاصی ارائه دهند یا بازوهای VC خود را راه‌اندازی کنند. تاکنون در سال جاری تقریباً ۶۰۰ میلیارد دلار در معاملات به کار گرفته شده است (۱۰ برابر سطح یک دهه پیش).

با سرازیر شدن پول، VC عمیق‌تر و گسترده‌تر به اقتصاد نفوذ می کند. آنچه زمانی یک امر آمریکایی بود، اکنون جهانی است و ۵۱ درصد معاملات از نظر ارزش در سال ۲۰۲۱ در خارج از آمریکا اتفاق می‌افتد. عرصه VC چین اخیراً به دلیل سیاست شی جین پینگ، رییس جمهور این کشور جهت سرکوب فناوری مصرف کننده، کاهش یافته است. با این حال، این صنعت در بقیه آسیا در حال رونق است و پس از دهه‌ها خواب، نوآوری در اروپا بیدار شده و ۶۵ شهر میزبان تک‌شاخ‌ها (استارت‌آپ‌های خصوصی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) هستند.

رونق VC تاکنون روی گروه محدودی از شرکت‌های فناوری مصرف‌کننده، مانند Airbnb و Deliveroo متمرکز شده است. اکنون پول نقد بیشتر ممکن است مناطقی را که اختلال عملکرد در آنها پیشرفت کمتری دارد تامین مالی کند. امسال سرمایه گذاری در انرژی پاک، فضا و بیوتکنولوژی دو برابر سال ۲۰۱۹ بود. و این صنعت در حال بازتر شدن است.

سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد دلاری جهان در صنایع ریسک‌پذیر

در حالی که زمانی نخبگان دنج از صندوق‌های سرمایه، قدرت غیرمعمولی داشتند، اکنون شرکت‌های مالی جریان اصلی درگیر بازی هستند و وسائط نقلیه‌ای وجود دارند که به سرمایه‌گذاران عادی اجازه می‌دهند با قیمت ارزان در معرض دید قرار گیرند. رقابت، همه نوع VCها را مجبور می‌کند تا استراتژی‌های جدید را آزمایش کنند، از جمله ردیابی حرفه‌های خلق شده توسط افراد.

VC؛ خطرات یا ثمرات بالقوه

بدیهی است که خطراتی وجود دارد. یکی اینکه پول فساد می‌آورد. افزایش ارزش‌ها و سرمایه‌های فراوان می‌تواند شرکت‌ها و حامیان آن‌ها را خودپسند کند. از ۱۰۰ شرکت برتر فهرست شده در سال ۲۰۲۱، ۵۴ شرکت با ضرر انباشته ۷۱ میلیارد دلار در وضعیت قرمز قرار دارند.

نحوه اداره می‌تواند افتضاح باشد؛ صندوق ویژن ۱۰۰ میلیارد دلاری SoftBank که پیشگام نوشتن چک‌های کلان برای استارت‌آپ‌ها و تشویق آن‌ها به رشد سریع‌تر بود، با تضاد منافع مواجه شده است.

سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد دلاری جهان در صنایع ریسک‌پذیر

خطر دیگر این است که، مانند هر سطح دارایی، با سرازیر شدن پول، بازده کاهش می‌یابد. وجوه اصلی ممکن است متوجه شوند، علاوه بر اینکه مجبورند با رونق و رکود بدنام VC کنار بیایند، بازده بلندمدت کمتر از آن چیزی است که انتظار داشتند.

با این حال، آنچه برای سرمایه‌گذاران ملال‌آور است، همچنان می‌تواند برای اقتصاد خوب باشد. بهتر است یک دلار حاشیه ای نصیب شرکت های نوپا شود تا به خانه های متورم یا بازار اوراق قرضه سیل زده برود.

سقوط VC ناشی از افزایش نرخ بهره، سیستم مالی را بی‌ثبات نمی‌کند، زیرا استارت‌آپ‌ها بدهی کمی دارند. حتی اگر شرکت‌های دارای پشتوانه VC با بی‌احتیاطی پول مصرف کنند، بیشتر آن به سمت مصرف‌کنندگان سرازیر می‌شود: به همه آن ماشین‌سواری‌های یارانه‌ای و غذاهای تحویل‌شده در خانه فکر کنید. حداقل، رونق رقابت را افزایش می دهد.

سرمایه گذاری VC در سال جاری از کل مخارج سرمایه و مخارج تحقیق و توسعه توسط پنج شرکت بزرگ فناوری فراتر خواهد رفت که آنها نیز به دلیل تهدید قوانین آنتی‌تراست سخت گیرانه تر، از خرید رقبای بالقوه منصرف شده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =