اقتصاددانان کاخ سفید، تورم فعلی آمریکا را مشابه دوره‌های تورمی گذشته ارزیابی می‌کنند، اما چشم‌انداز موجود برای دوران پساکرونا را امیدوار کننده می‌دانند.

شباهت رکودهای تورمی آمریکا به شرایط پس از جنگ جهانی دوم

به گزارش سی ان بی سی، تورم در آمریکا مانند هر کشور دیگری در دنیا، مقوله جدیدی نیست. از جنگ جهانی دوم به بعد، هفت دوره تورمی در این کشور ثبت شده است.

پیتر بوکوار؛ از قدیمی های بازار سهام و مدیر ارشد سرمایه گذاری گروه مشاوره ای بلیکلی، می گوید: مطالبه عموم مردم این است که بدانند این تورم چه مدت ادامه دارد، تغییرات نرخ ها چه اندازه خواهد بود و آیا امیدی به بازگشت قیمت ها به قبل هست؟

در حالی که سیاست سازان فدرال رِزِرو (Fed) اعلام کرده اند به دنبال اِعمال روش های کاهش تورم هستند، اما نگرانی ها از این است که ممکن است برای اقدامات پیشگیرانه بیشتر، دیر شده باشد. مردم آمریکا می خواهند بدانند رکود تورمی آغاز شده در سال ۲۰۲۱ مشابه دوران پیشین است یا خیر؟ ۱۹۱۶؟ یا ۱۹۷۴؟

شباهت رکودهای تورمی آمریکا به شرایط پس از جنگ جهانی دوم

پاسخ اقتصاددانان مستقل این است: از آنجا که شرایط سخت امسال در ۳۰ سال گذشته کم سابقه بوده و با توجه به چشم انداز محدودیت های کرونایی ناشی از پیدایش سویه جدید ویروس، تورم سال جاری میلادی می تواند ماندگارتر و فلج کننده تر از تمام آن سال ها باشد.

گرچه در مقایسه تورم ها همگی در عین منحصر به فرد بودن، ویژگی های مشابهی دارند، اما رکود تورمی موجود - کاهش رشد اقتصادی و افزایش شدید قیمت ها را می توان به رکود تورمی فلج کننده در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ شبیه دانست. اما از نظر وسعت و شیوع می توان گفت رکود تورمی موجود بسیار فراتر از سایر موارد است.

سیاستمداران اقتصادی مانند جروم پاول؛ رییس فدرال رِزِرو، جنت یِلِن؛ وزیر خزانه داری آمریکا و سایر مقامات اقتصادی دولت بایدن، وضعیت موجود تورمی را موقتی خوانده اند.

شباهت رکودهای تورمی آمریکا به شرایط پس از جنگ جهانی دوم

با تمام توصیفات موجود از گذرا بودن رکود تورمی، شرایط سخت موجود؛ بحث روز تمام چرخه های سرمایه گذاری در آمریکا و دنیا است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باور هستند که این دوران شبیه روزهای پایان جنگ جهانی دوم است و وقتی قیمت ها کنترل می شود، تقاضای فزاینده و محدودیت های عرضه، تورم را به سمت دورقمی شدن سوق می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =