نرخ تورم روستایی کشور در آبان ماه امسال نسبت به شهرها ۴.۷ درصد بیشتر بود و ۴۸.۳ درصد شد، با این وجود بالاترین میزان افزایش هزینه سالانه خانوار، در روستاهای ایلام و کمترین نیز در سیستان و بلوچستان به ثبت رسید.

تورم روستایی از شهری پیشی گرفت

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ تورم شهری کشور در آبان ماه امسال ۴۳.۶ درصد و نرخ تورم در روستاها ۴۸.۳ درصد بود و این یعنی اینکه ساکنان مناطق روستایی کشور در حال حاضر برخلاف تصور، گرانی بیشتری را نسبت به ساکنان در شهرها تحمل می کنند.

برخی کارشناسان معتقدند، دلیل بیشتر بودن نرخ تورم در روستاها نسبت به شهرها می تواند این موضوع باشد که معمولا تحولات قیمتی در مناطق روستایی با تاخیر نسبت به شهرها ایجاد می شود، از اینرو با وجود کاهش سرعت رشد قیمت ها در کل کشور طی ماه اخیر، نرخ تورم روستایی همچنان بالاتر از شهرها است.

ارزان‌ترین و گران‌ترین روستاهای کشور

در عین حال، در حال حاضر هیچ یک از مناطق روستایی کشور شاهد نرخ تورم زیر ۴۰ درصد نیستند و کمترین میزان رشد قیمت ها در فاصله آبان ۹۹ تا آبان ۱۴۰۰ مربوط به روستاهای واقع در استان سیستان و بلوچستان است که نرخ تورم آن ۴۱.۹ درصد اعلام شده است. بنابراین باید روستاهای سیستان و بلوچستان را در حال حاضر، ارزان ترین روستاهای کشور برای زندگی بدانیم.

تورم روستایی از شهری پیشی گرفت

همچنین بیشترین رشد قیمت ها در طول یکسال مورد بررسی مربوط به روستاهای استان های آذربایجان غربی، کرمانشاه، فارس، خراسان رضوی، کردستان، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، یزد و اردبیل بوده است. با این وجود، گران ترین روستاهای کشور به لحاظ افزایش مخارج سالانه مربوط به استان ایلام است که نرخ تورم روستایی این استان، ۵۵.۷ درصد اعلام شده است.

تورم روستایی از شهری پیشی گرفت

به دلیل اینکه میزان درآمد شاغلان روستایی کشور نسبت به ساکنان شهری به مراتب پایین تر است، افزایش هزینه های زندگی در مناطق روستایی و حتی پیشی گرفتن آن نسبت به شهرها، می تواند زمینه افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها را فراهم کند که قطعا این اتفاق نمی تواند سیاست دولت باشد.

شکاف تورمی ۱۳.۸ درصدی بین استان‌ها

مسئله دیگری که سیاست گذاران باید به آن توجه کنند، رفع شکاف بین هزینه های زندگی در مناطق روستایی مختلف کشور است. هرچند امکانپذیر نیست که قیمت های یکسانی برای زندگی در تمامی مناطق شهری و روستایی کشور داشته باشیم، اما کم کردن شکاف هزینه ای در سبد مخارج خانوار باید مورد توجه دولت ها قرار بگیرد.

طبق آمار اعلامی مرکز آمار ایران، در آبان ماه امسال بین بیشترین و کمترین تورم روستایی کشور در دو استان سیستان و بلوچستان و ایلام، ۱۳.۸ درصد اختلاف افتاده است که این میزان شکاف تورمی بین استان های کشور باید مورد توجه سیاست گذار و تلاش برای رفع و یا کاهش آن قرار بگیرد.

تورم روستایی از شهری پیشی گرفت/ گران‌ترین روستاهای کشور کجاست؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =