معاون فنی و حقوقی سازمان مالیاتی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه ابزارپرداخت، پرونده مالیاتی دارند، گفت: حدود ۳ میلیون دارنده یا پذیرنده ابزار پرداخت‌ها، یعنی حدود ۶ میلیون ابزار پرداخت پرونده مالیاتی ندارند.

۶ میلیون ابزار پرداخت فعال، پرونده مالیاتی ندارد

به گزارش کارآفرین نیوز، محمود علیزاده بیان کرد: با هماهنگی بانک مرکزی یا باید برای آن‌ها پرونده مالیاتی تشکیل دهیم، یا این دستگاه‌ها باید از نظام بانکی کشور، قطع شود.

وی گفت: با توجه به ماده ۱۱ قانون پایانه فروشگاهی که اعلام کرده پذیرندگان یا دارندگان ابزار پرداخت‌ها باید دارای پرونده مالیاتی باشند، حدود ۵۰ درصد فقط پرونده مالیاتی دارند.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه هنوز به این نرسیدیم که ارتباط برخط برای گرفتن تراکنش ها یا ریزتراکنش ها را با بانک مرکزی داشته باشیم، گفت: این امکان باید ایجاد شود و وب سرویس های لازم باید برقرار شود تا به داده و اطلاعات بانکی حساب ها دسترسی پیدا کنیم و به موجب قانون باید این اتفاق بیفتد.

علیزاده افزود: بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، بررسی های ما نشان می دهد از حدود ۱۲ و نیم میلیون دستگاه ابزار پرداخت حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با حدود ۶ میلیون دستگاه ابزار پرداخت پرونده مالیاتی ندارند.

وی افزود: اگر ساماندهی این ابزار پرداخت ها و شفافیت در نظام پرداخت کشور انجام نشود، امکان ساماندهی کامل نظام رویداد مالی و نظام اقتصادی کشور وجود نخواهد داشت.

علیزاده با تاکید بر اینکه باید با اصناف و اتاق ها هم اندیشی هایی را داشته باشیم، گفت: رییس کل سازمان امور مالیاتی پیگیر این موضوع است.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی افزود: اگر ابزار پرداخت ها خارج از این سیستم فعال باشند و به نظام رویداد مالی، متصل نباشند و سازمان امور مالیاتی از نحوه فعالیت آن ها مطلع نباشد این شکاف موجب فرار مالیاتی خواهد شد.

وی اضافه کرد: تحت هیچ شرایطی تا زمانی که حلقه زنجیره ارزش افزوده پاره نشود؛ هیچ مالیات مضاعفی را از مبدا تولید یا واردات تا مصرف کننده نهایی، بیشتر از ۹ درصد نمی گیریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.