مشاور رییس جمهور با اشاره به هفت نسل توسعه مناطق آزاد، گفت: ایجاد ارز دیجیتال ملی در دستور کار مناطق آزاد قرار دارد و بزودی اولین بانک خارجی فراساحل در مناطق آزاد نیز با کمک بانک مرکزی راه‌اندازی می‌شود. 

راه‌اندازی اولین بانک خارجی فراساحل در مناطق آزاد ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، سعید محمد در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه و خصوصی‌سازی، گفت: گرچه تحریم‌ها سخت است، اما بسیاری از مشکلات ناشی از نگاه بخشی و جزیره‌ای در بخش خصوصی و اقتصادی کشور است. در این زمینه طرح‌های سرمایه‌گذاری در هشت منطقه آزاد کشور و هفت منطقه جدید که جمعاً ۱۵ منطقه آزاد تجاری و ۳۲ منطقه ویژه اقتصادی پیگیری می‌شود که این مناطق ۴۵ درصد تجارت کشور را برعهده دارند، گرچه سهم مناطق آزاد از تجارت کشور دو درصد است.

رییس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: طرح آمایش سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تدوین می‌شود که هر منطقه براساس چه راهبردی تعریف شود. در این زمینه ۱۵۰ فرصت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد براساس طرح آمایش سرزمین تدوین شده است. در حال حاضر ۸۷۰ بانک، بورس، تالار بورس و بیمه در مناطق آزاد کشور وجود دارد که به ارائه خدمات به مردم اختصاص دارد.

محمد همچنین خاطرنشان کرد: تلاش داریم مناطق آزاد را به نسل سوم که خدماتی‌محور هستند ارتقا دهیم. همچنین به زودی اولین بانک خارجی فراساحل در مناطق آزاد با کمک بانک مرکزی راه‌اندازی می‌شود.

وی تاکید کرد: با همکاری شورای عالی بورس به زودی بورس بین‌الملل در منطقه آزاد کیش و همچنین یک شرکت تامین سرمایه خارجی ایجاد می‌شود و نیز ایجاد یک بانک ریالی در مناطق آزاد در حال پیگیری است.

رییس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: نسل چهارم مناطق آزاد دانش‌محور است که کارهای تاسیس صندوق جامع پژوهش در مناطق آزاد و ارتقای شتاب‌دهنده‌ها دنبال می‌شود و همچنین شرایط برای ایجاد نسل پنجم مناطق آزاد که مناطق جامع است فراهم می‌شود.

به گفته محمد، نسل ششم مناطق آزاد فرامرزی بوده که در این زمینه ایجاد مناطق آزاد مشترک با سایر کشورها و دیپلماسی با ۱۵ کشور همسایه دنبال می‌شود و تقاضای ایجاد مناطق آزاد توسط برخی کشورها و همچنین منطقه آزاد مشترک در قالب پیمان شانگهای و همچنین در قالب پیمان اورآسیا دنبال می‌شود.

وی همچنین نسل هفتم مناطق آزاد را مناطق دیجیتال عنوان کرد که در راستای هوشمندسازی و زنجیره بلوکی و سینتک‌ها در مناطق آزاد در حال بررسی است.

به گفته رییس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، پیشنهاد ایجاد رمزارز ملی و جدید برای مبادلات مناطق آزاد دنبال می‌شود و این امر را به صورت الگو برای سرزمین اصلی کشور تعمیم می‌دهیم. در شورای عالی مناطق آزاد که اخیراً در دولت تشکیل شد بحث حکمرانی مناطق آزاد بررسی شد و بر اساس ماده ۶۵ احکام دائمی کشور امور مناطق آزاد به‌ جز امنیت و نظامی بر عهده رییس منطقه آزاد است و هر دستگاهی برخلاف آن عمل کند با آن برخورد می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.