استعفای جک دورسی پس از ۱۴ سال از سِمَت مدیرعاملی توییتر، گمانه‌زنی‌ها و پیش‌بینی‌ها از روند بازار کریپتو را افزایش داد.

افزایش گمانه‌ها از واکنش بازار کریپتو به استعفای مدیرعامل توییتر

به گزارش سی ان بی سی، جک دورسی ضمن تایید خبر استعفای خود از توییتر اعلام کرد: توییتر به مرحله ای رسیده است که قادر است بدون بنیانگذارانش نیز با قدرت به مسیر خود ادامه دهد. در پی تایید خبر استعفای دورسی، قیمت سهام توییتر ۲.۷۴ درصد کاهش یافت.

دورسی در ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) در جمع ده ها هزار نفری شرکت کنندگان در همایش عظیم "بیت کوین ۲۰۲۱" در میامی اعلام کرده بود: اگر در اسکوئر یا توییتر نبودم، قطعا در حوزه بیت کوین فعالیت می کردم. بسیاری از فعالان بازار کریپتو با اشاره به این سخن دورسی، بر این باور هستند که این کناره گیری با هدف تمرکز بر معاملات بیت کوین صورت گرفته است.

جک دورسی

شرکت پرداخت اسکوئر که مدیرعامل آن نیز دورسی است در ماه های اخیر، فعالیت ها و اقدامات زیادی در حمایت از بیت کوین انجام داده است. دورسی ۴۵ ساله، یکی از علاقمندان و طرفداران پر و پا قُرص بیت کوین است و معتقد است بیت کوین یک فناوری بنیادی اینترنتی است که تحت کنترل یا نفوذ یک شرکت یا فرد نیست و نخواهد بود.

تمرکززدایی قدرت در اینترنت از حوزه های شخصی مورد علاقه دورسی است. اوایل سال جاری میلادی، دورسی، پروژه بلو اسکای (Bluesky) را در توییتر آغاز کرد. بلو اسکای مجموعه پروتکل های غیرمتمرکزی است که با هدف تحول شبکه های اجتماعی و تسهیل ارتباط میان کاربران راه اندازی شده است.

دورسی از حامیان طرح تمرکززدایی در محل کار است و از اولین کسانی بود که در بدو شروع پاندمی اعلام کرد کارکنان توییتر می توانند از خانه، به وظایف کاری خود عمل کنند. پاراگ آگراوال (Parag Agrawal)؛ مدیراجرایی جدید توییتر نیز همین سیاست ها را دنبال خواهد کرد.

اسکوئر و پروژه دیفای

به گزارش سی ان بی سی، اسکوئر اوایل سال جاری میلادی، پروژه های کریپتویی خود را آغاز کرده است. بسیاری از اهالی فن منتظرند تا ببینند دورسی که اکنون از وظایف شغلی خود در توییتر فارغ شده است، در اسکوئر چه برنامه هایی برای فعالیت بیشتر در بازار کریپتو به اجرا خواهد گذاشت.

Cash App

در سال ۲۰۱۸، اسکوئر با اپلیکیشن Cash App، ورود خود را به معاملات بیت کوین آغاز کرد. در سال ۲۰۱۹، تیم مستقل Square Crypto‌ را تشکیل داد که فقط بر معاملات بیت کوین تمرکز دارند. سال ۲۰۲۰ میلادی نیز اسکوئر سازمان غیرانتفاعی COPA را که اتحادیه حق ثبت آزاد کریپتو محسوب می شود راه اندازی کرد.

دیفای

همچنین در جولای ۲۰۲۱، اسکوئر اعلام کرد در حال راه اندازی پروژه اپلیکیشن های امور مالی غیر متمرکز (DeFi) برای بیت کوین بوده که دورسی آن را "پلتفرم توسعه دهنده آزاد" خواند که تنها هدف آن، تسهیل پرداخت ها و امور مالی غیر متمرکز است. با تمام توصیفات، بازار از امروز ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ در انتظار تأثیرات چندجانبه استعفای دورسی از توییتر بر بازار کریپتو خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.