طبق آمار بانک مرکزی، در پایان مرداد ماه سال جاری، مانده سپرده‌ها ۴۶.۷ درصد و مانده تسهیلات بانکی ۵۲.۵ درصد نسبت به مقطع مشابه سال قبل افزایش یافته است.

افزایش ۴۶.۷ درصدی مانده سپرده‌های بانکی

به گزارش کارآفرین نیوز، گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مرداد ماه سال جاری حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۴۵۳۹۸.۹ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۴۴۵۴.۲ هزار میلیارد ریال (۴۶.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۶۶۴۴.۲ هزار میلیارد ریال (۱۷.۱ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

بالاترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۲۴۹۸۹.۸ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۱۲.۳ هزار میلیارد ریال است.

سپرده و تسهیلات بانک ها در مرداد ماه

مانده کل تسهیلات بالغ بر ۳۳۲۴۳.۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۱۴۴۱.۷ هزار میلیارد ریال (۵۲.۵ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۵۳۲۰.۸ هزار میلیارد ریال (۱۹.۱ درصد) افزایش داشته است. بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۲۱۶۱۷.۷ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۰۶.۷ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است که نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱.۲ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۳.۵ و ۱.۰ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۴.۶ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۷.۱ درصد است.

بانک مرکزی اعلام کرده که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران، استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.