پس از آنکه برخی ثروتمندان جهان مانند «بیل گیتس» نسبت به رمزارزها موضع منفی گرفتند، سرمایه گذاران این عرصه دچار تردید شدند و ارزهای دیجیتال بعد از صعودی بی سابقه و سریع شروع به ریزش کرد.

آیا «ماسک» ترمز رمزارز را کشید

روز گذشته «بیتکوین» معروف ترین ارز دیجیتال جهان باز هم ۱۳ درصد ریخت و به گزارش شبکه اخبار اقتصادی «سی ان بی سی» آمریکا با وجود این ریزش یکباره، هنوز حباب بازار رمز ارز نترکیده و هشدارها درباره وجود حباب همچنان جدی است.

شاید بتوان گفت سرمایه گذاری شرکت تسلا به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در خرید ارز دیجیتال (به طور مشخص در بیتکوین) یکی از عوامل بالا رفتن ارزش رمز ارزها بود اگر چه «ایلان ماسک» میلیاردر و رئیس شرکتهای «تسلا» و «اسپیس ایکس» از آینده این تجارت ابراز تردید کرد و گفت که از نظر او «قیمت بیتکوین و اتریوم بیشتر از آن چیزی است که باید باشد».

آیا «ماسک» ترمز رمزارزها را کشید؟

رقبای ایلان ماسک مانند «بیل گیتس» بنیان گذار مایکروسافت اما، ظاهرا شخص ماسک را مقصر این افزایش بی رویه و لجام گسیخته در ارزش رمز ارزها می دانند.

بیل گیتس که پیشتر گفته بود نه بیتکوین دارد و نه راجع به آن اظهار نظر می کند، به سرمایه گذاران هشدار داد که اگر ثروتشان کمتر از ایلان ماسک است «باید درباره ریسک های سرمایه گذاری در بازار بیتکوین بسیار هوشیار باشند». ایلان ماسک هنوز به این کنایه بیل گیتس پاسخی نداده اما مشخصا ابراز تردید ماسک که شرکتش نیز در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کلان کرده است، درباره رشد بی رویه رمزارزها و کشش بازار آنقدر تاثیرگذار بود که سرمایه گذاران در این بازار ابتدا چشم خود را به ۱.۵ میلیارد دلار رمز ارز خریداری شده تسلا، سپس گوش را به گفته های خود ماسک و رقبای او (مشخصا بیل گیتس) دوختند و نهایتا جانب احتیاط را نگه داشتند.

آیا «ماسک» ترمز رمزارزها را کشید؟

دو روز پیش، یعنی بیست و دوم فوریه، جهان، پس از صعود چند هفته ای بیتکوین با شیبی تند و باورنکردنی، شاهد ثبت رکورد تازه ای در سقوط آزاد ارزش بیتکوین بود و این ارز از قله ۵۸ هزار دلاری خود تا کف ۴۷ هزار دلاری ریزش کرد؛ ۱۱ هزار دلار سقوط در عرض چند ساعت! این ریزش که سنگین ترین ریزش روزانه بیتکوین هم بود سریعا به سایر ارزها هم سرایت کرد تا دومینوی ریزش رمزارزها تکمیل شود.در ۱۱ ژانویه نیز یعنی۱۱ روز پیش از این زلزله رمزارزی که به ریزش ۱۱ هزار دلاری بیتکوین منجر شد، رمزارزها، لرزه و ریزشی بسیار ضعیف تر را تجربه کرده بودند.

به گزارش «اکونومیک تایمز»، یک روز پس از ریزش شدید ارزش رمزارزها، ایلان ماسک نیز، عنوان ثروتمند ترین مرد جهان را از دست داد. دارایی ماسک به خاطر سقوط ۸.۶ درصدی سهام تسلا تا ۱۸۳ میلیارد دلار کاهش یافت.

دلیل آن می تواند همین نظر ایلان ماسک در خصوص ارزش بیت کوین باشد. ۲۰ فوریه او ضمن انتشار توئیتی تصریح کرد که ارزش ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم در اوج خود قرار دارد.

وی افزود که هر سیستم اطلاعاتی ارز دیجیتالی، مستعد پاسخها و خطاهای دیرهنگام است. این ابراز تردید ماسک درباره «پاسخ ها و خطرهای دیرهنگام» شاید ناشی از نوپایی و تازگی خود رمزارزها و مخفی ماندن آثار و تبعات بعدی آن بر سایر حوزه های اقتصادی باشد اما مشخص نیست با وجود اینکه  تسلا اطلاع داد که به ارزش ۱.۵ میلیار دلار، بیت کوین خریداری کرده است چرا شخص ماسک، درباره کشش افزایش ارزش ارزهای دیجیتال ابراز تردید کرد. به هر تقدیر، سرمایه گذاران و بازار، توییت پرهزینه ایلان ماسک را سیگنالی منفی درباره سرمایه گذاری در زمینه رمز ارزها ارزیابی کردند.

با این وجود، تردیدها از توقف روند صعودی ارزهای دیجیتالی، پس از آن در بین معامله گران افزایش یافته است که برخی از افراد ثروتمند، نسبت به این روند موضع گیری کردند. با این حال، شرکت های بزرگ دیگری در حال پیوستن به این بازار هستند؛ موضوعی که جریان سرمایه ورودی به بازار را در تراز بالایی نگه داشته است. در همین راستا، گروه مالی «بی سی بی» انگلیس از قصد خود برای سرمایه گذاری در رمزارزها خبر داده است.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۴۱۰ میلیارد دلار برآورد می شود که این رقم نسبت به روز قبل ۱۰.۶۷ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۶۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیتکوین و ۱۳ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله گران بر بستر بلاک چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =