وزیر تعاون، کار و رفاه عمل کردن به شکل جزیره‌ای را یکی از عوامل حل نشدن مشکل اشتغال عنوان کرد و گفت: ۱۴ میلیون نفر دارای مشکلات مربوط به اشتغال هستند.

وزیر کار: ۱۴ میلیون نفر مشکل اشتغال دارند

حجت اله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که امروز در جریان بررسی عملکرد تبصره ۱۸ قانون بودجه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال کشور، گفت: ۱۴ میلیون نفر در کشور دارای مشکلات اشتغال هستند.

به گزارش کارآفرین نیوز، وی نرخ مشارکت اقتصادی را ۴۱ درصد و نرخ بیکاری رسمی را ۹.۶ درصد اعلام کرد و افزود: در استان‌های غربی، شمالی و سیستان و بلوچستان بیش از ۴۰ درصد بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال را داریم.

وزیر کار همچنین در مورد برنامه‌های دولت سیزدهم برای زیست‌بوم اشتغال اضافه نمود: اگر تولید افزایش یابد، موجب ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر خواهد شد از طرفی بهبود فرصت اشتغال و نیروی کار موجب افزایش بهره‌وری تولید می‌شود.

وی به تصویب ۲۱ بند کلی برای تحقق زیست بوم ملی اشتغال در اولین جلسه شورای عالی اشتغال اشاره کرد و گفت: راهبرد اصلی ما برای ایجاد اشتغال از طریق تقویت بخش‌های تولیدی بهره‌ور خواهد بود و وزارت‌های مختلف موظف اند که بر بخش‌های بهره‌ور متمرکز شوند.

عبدالملکی بر ایجاد سازوکارهای هدایت نقدینگی به شبکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی تاکید کرد و ادامه داد: با ۴۰ دستگاه مختلف، مذاکرات انجام شده و توافقاتی صورت گرفته که در راستای رفع بیکاری، اقداماتی انجام دهند که سهم هر کدام از دستگاه‌ها در ایجاد اشتغال در سال‌های ۱۴۰۱-۱۴۰۰ مشخص و اقدامات عملیاتی هر کدام از وزارتخانه‌ها نیز در این زمینه مشخص شده است.

وی تحقق زیست بوم اشتغال را به سه بودجه، نیازمند دانست و گفت: ۳۲ هزار میلیارد تومان در تبصره ۱۸ در اختیار وزارت کار قرار گیرد، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز است و همین میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام خواهد شد و ۳۳۰ هزار میلیارد تومان نیز برای تقویت نظام تأمین اجتماعی مورد نیاز است.

وزیر تعاون، کار و رفاه بر تامین مالی و هدایت نقدینگی در تولید تاکید کرد و چرخیدن چرخه تولید را منوط به آن دانست و گفت که هدایت نقدینگی برای چرخیدن چرخه تولید باید مدیریت شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.