هوش مصنوعی به شکل عجیبی با زندگی مردم آمیخته شده و هر روزی که می‌گذرد در زندگی روزمره پُررنگ‌تر می‌شود و مشاغل هوش مصنوعی بیشتر از قبل در بازار کسب‌وکار جا باز می‌کنند.

پُردرآمدترین مشاغل دنیا تحت سیطره هوش مصنوعی

به گزارش کارآفرین نیوز، مسیر رسیدن هوش مصنوعی (artificial intelligence) از آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و موسسات علمی بزرگ به زندگی روزمره، بسیار پُرپیچ‌وخم بوده و سال‌ها طول کشیده تا نمودهایی از هوش مصنوعی در زندگی معمولی مشاهده شود. با این‌حال، هنوز بخش زیادی از ظرفیت‌های هوش مصنوعی در زندگی روزمره آزاد نشده است.

اندرو ان‌جی، از به‌نام‌ترین متخصصان یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، نقل می کند: «من حوزه‌ای را نمی‌شناسم که نتوان از فناوری هوش مصنوعی در آن استفاده کرد». با این اوصاف دیر یا زود هوش مصنوعی راهش را به حوزه‌های مختلف زندگی باز خواهد کرد و مشاغل هوش مصنوعی افزایش خواهد یافت.

بیکاری و هوش مصنوعی

ارتش ذخیره نیروی کار، مفهومی است که بیش از همه با نام کارل مارکس، جامعه‌شناس آلمانی، پیوند خورده است. از نظر مارکس با افزایش جمعیت و صنعتی شدن بازار کار، نیروی کار زیادی خواهیم داشت که همواره بیکارند. این نیروی کار حاضرند با دستمزدی بسیار پایین جای نیروی کار شاغل را بگیرند.

پُردرآمدترین مشاغل دنیا تحت سیطره هوش مصنوعی

نگرانی‌های مارکس مربوط به تغییراتی بود که انقلاب صنعتی در محیط کار پدید آورده بود. جالب است بدانید که انقلاب هوش مصنوعی نیز به نگرانی‌های مشابه و البته شدیدتری درباره آینده کسب‌وکار دامن زده است.

به نظر برخی از کارشناسان حوزه فناوری اگر هوش مصنوعی وارد بازار کار شود، بسیاری از مشاغل به‌ صورت برخط و بدون نیاز به انسان خواهند شد و این باعث می‌شود نیروی کار شاغل در بخش‌های مختلف شغل شان را از دست بدهند و جوامع با افزایش بی‌سابقه بیکاری مواجه شوند.

اما شاید این، همه داستان ورود هوش مصنوعی به بازار کار و افزایش مشاغل هوش مصنوعی نباشد. مهم‌ترین نکته که در این دیدگاه نادیده گرفته می‌شود، مشاغل جدیدی است که با ورود هوش مصنوعی به بازار کار پدید می‌آید.

در واقع، می‌توان گفت که فناوری‌های متکی به هوش مصنوعی قرار نیست جای نیروی کار را بگیرد، بلکه قرار است هوش مصنوعی و نیروی کار انسانی در تعامل با هم بهره‌وری را بالا ببرند؛ در این حالت، نیروی کاری که اکنون شاغل است بیکار نمی‌شود و با بازآموزی و مهارت‌افزایی می‌تواند به کارش ادامه دهد.

نکته جالب‌تری که باز دیدگاه بدبینانه به آینده هوش مصنوعی نادیده می‌گیرد این است که برخی از مشاغلی که با ورود هوش مصنوعی پدید آمده است، جزء پُردرآمدترین مشاغل جهان‌اند. بد نیست دوباره این واقعیت را یادآوری کرد که هنوز هوش مصنوعی در آغاز راه است و با گسترش نفوذش مشاغل جدید پردرآمد بسیاری پدید خواهد آمد.

در زیر به بررسی ۳ شغل در حوزه هوش مصنوعی پرداخته می شود.

مهندسی داده

مهندسی داده از مهم‌ترین و پُردرآمدترین شاخه‌های هوش مصنوعی است. داده‌کاوها با جمع‌آوری، تحلیل و تفسیر داده‌های بزرگ سروکار دارند. آن‌ها در تحلیل‌هایشان از یادگیری ماشین و تحلیل‌های پیش‌بین (Predictive analysis) استفاده می‌کنند.

آن‌ها همچنین روی توسعه الگوریتم‌ها کار می‌کنند که قادرند داده‌ها را جمع‌آوری و پاکسازی کنند. مهندس داده برای سیستم‌های کسب‌وکار اکوسیستمی فراهم می‌کند تا این سیستم‌ها به‌ صورت کارآمدی با هم تعامل داشته باشند.

پُردرآمدترین مشاغل دنیا تحت سیطره هوش مصنوعی

مهم‌ترین وظیفه مهندس داده این است که داده‌های بزرگ یک سازمان یا شرکت را به‌ صورت کارآمدتری مدیریت کند. مهندس داده باید اطلاعات خوبی درباره داده‌ها و نحوه پردازش آن‌ها داشته باشد. مهندسی داده و داده‌کاوی را می‌توان از مهم‌ترین مشاغل هوش مصنوعی به حساب آورد. بنا بر آمارهای کسب‌وکار در آمریکا حقوق سالانه مهندس داده عددی بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ هزار دلار است. حقوق مهندسان داده بر اساس میزان تجربه، تحصیلات و توانایی‌هایی فنی آن‌ها تعیین می‌شود.

مهندس یادگیری ماشین

مهندسان یادگیری ماشین کارشان ساختن و مدیریت نرم‌افزارهای خودران است. سال به سال نیاز شرکت‌های فناوری به مهندس یادگیری ماشین در حال افزایش است. این مهندسان در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. یادگیری ماشین از جذاب‌ترین بخش‌های هوش مصنوعی است. یادگیری ماشین را می‌توان قلب هر پروژه AI دانست. امروز دیگر مهم نیست در چه حوزه‌ای از هوش مصنوعی فعال باشید، آشنایی با مبانی یادگیری ماشین از ضروریات کار کردن در همه شاخه‌های هوش مصنوعی است.

پُردرآمدترین مشاغل دنیا تحت سیطره هوش مصنوعی

همان‌طور که از نام این موقعیت شغلی بر می‌آید، مهندس یادگیری ماشین باید بتواند پلتفرم‌هایی برای مدیریت پروژه‌های یادگیری ماشین طراحی کند.

معمولاً شرکت‌های به‌ دنبال متخصصان یادگیری ماشینی هستند که تجربه زیادی داشته باشند یا تحصیلاتشان در حوزه ریاضی یا علوم کامپیوتر باشد. در همه این مشاغلی که ما در اینجا از آن‌ها صحبت می‌کنیم داشتن دانش کافی در زبان‌های برنامه‌نویسی از ضرورت‌ها و پیش‌نیازهای اساسی است. بنا بر آمارها، درآمد سالانه مهندس یادگیری ماشین عددی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار دلار است.

توسعه‌دهنده هوش تجاری

مهم‌ترین وظیفه توسعه‌دهنده هوش تجاری تلفیق هوش مصنوعی در توسعه کسب‌وکار است. آن‌ها ازطریق بررسی و تحلیل مجموعه‌داده‌های بزرگ و پیچیده روندهای تجاری را پیش‌بینی می‌کنند. همچنین توسعه‌دهنده هوش تجاری با آماده‌سازی، توسعه و شکوفا کردن راه‌حل‌های هوش تجاری به افزایش سود شرکت کمک می‌کند. دو هدف مهمی که شرکت‌ها با استخدام توسعه‌دهنده هوش مصنوعی دنبال می‌کنند افزایش سود و کارآمدی کسب‌وکار است.

پُردرآمدترین مشاغل دنیا تحت سیطره هوش مصنوعی

در سال‌های اخیر به‌ خاطر توانایی متخصصان این حوزه در تعامل با داده‌های پیچیده، درخواست شرکت‌ها برای استخدام متقاضیان این عنوان شغلی افزایش یافته است. بازه درآمد سالانه توسعه‌دهنده هوش تجاری ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار دلار است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =