گوگل به افتخار دانشمند ایرانی که به عنوان پدر منطق فازی شناخته شده، لوگوی خود را تغییر داد.

لوگوی گوگل به افتخار دانشمند ایرانی تغییر کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، لوگوی گوگل روز سه شنبه به منظور بزرگداشت لطفی علی‌عسگرزاده ریاضیدان، دانشمند کامپیوتر، مهندس برق، استاد ایرانی علوم رایانه دانشگاه کالیفرنیا، مبدع نظریه منطق فازی و شاخه های متنوع آن، تغییر کرد.

تغییر لوگوی گوگل به افتخار دانشمند ایرانی

لطفی علی‌عسگرزاده که بعدها با نام لطفی‌زاده مطرح شد در ۱۴ فوریه ۱۹۲۱ (۲۵ بهمن ۱۲۹۹) از پدری ایرانی و مادری روس در باکو متولد شد و با توجه به اینکه، سال ۱۹۶۴ (۱۳۴۳) در چنین روزی مقاله مجموعه های فازی را به ثبت رساند و در آن مفهوم منطق فازی (نظریه منطق فازی، شکلی از منطق‌های چندارزشی بوده که در آن ارزش منطقی متغیرها می‌تواند هر عدد حقیقی بین ۰ و ۱ و خود آن‌ها باشد) را ارائه کرده بود، گوگل روز گذشته تصویر او را در کنار معادله ریاضی به تصویر کشید.

تغییر لوگوی گوگل به افتخار دانشمند ایرانی

لطفی زاده که تحصیلات اولیه خود را در تهران و باکو به انجام رساند، در سال ۲۰۱۱ و در ۹۰ سالگی مفهوم «اعداد زد» را مطرح کرد تا عدم قطعیت را به ارزش‌های رقمی اعداد فازی بیفزاید. این مفهوم در سال ۲۰۱۳ به نام او ثبت شد.

این دانشمند ایرانی، بیش از ۲۰۰ مقاله علمی در کارنامه خود دارد و بالغ بر ۳۵ دکترای افتخاری از دانشگاه‌های معتبر جهان کسب کرده است. پدر منطق فازی در سال ۲۰۱۷ در برکلی کالیفرنیا درگذشت و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =