شتاب‌دهنده‌ها به عنوان سکوی پرتاب، نقش اساسی در راه‌اندازی، پشتیبانی و بلوغ استارتاپ‌ها دارند و از توسعه استارتاپ‌های نوپا حمایت می‌کنند.

برترین شتاب دهنده‌های استارتاپی دنیا/۲

شتاب دهنده (Seed Accelerator)؛ مجموعه حامی کارآفرینی است که با مجموعه فعالیت های آموزشی، سرمایه گذاری، شبکه سازی و مشاوره ای یا در اختیار قرار دادن فضای کار از استارتاپ های نوپا حمایت می کند. مقوله شتابدهی به رغم نوپدید بودن ذاتی خود، استارتاپ های نوپای بسیاری را در همین مدت زمان کوتاه از زمان پیدایش، حمایت و راهبری کرده است.

شتاب دهنده ها در نقش کاتالیزور اکوسیستم کارآفرینی دنیا تلاش دارند در تبدیل دنیا به جای بهتری برای زندگی، نقش موثری ایفا کنند. در زیر مروری کوتاه بر فعالیت های سه شتاب دهنده مطرح بین المللی دنیا شده است:

  1. Techstars: همراه مطمئن سفر کارآفرینی شما

تِک استارز؛ شتاب دهنده ای که در سال ۲۰۰۶ در کلرادو آمریکا تاسیس شد و تاکنون بسیاری از کارآفرینان برتر را از مرحله ایده پردازی تا ارائه خدمات بین المللی همراهی کرده است.

از آنجا که افزایش قدرت تاب آوری استارتاپ ها در دنیای کسب و کارها از اولویت های تِک استارز است، این شتاب دهنده با شعار "در کنار شما تا شکوفایی کامل پتانسیل های کارآفرینی شما"، از مرحله بسط ایده، جذب سرمایه، آموزش، معرفی کارآفرینان و نخبگان هر حوزه و فراهم ساختن زیرساخت ها تا عرضه محصول و خدمات نهایی، کارآفرینان را همراهی می کند.

تِک استارز؛ یکی از حامیان مطمئن مالی و روانی اکوسیستم کارآفرینی و استارتاپی دنیاست که استارتاپ های تحت پوشش می توانند در تمام مراحل "ایده پردازی تا عرضه محصول" از راهنمایی و آموزش نخبگان و متخصصان کارآفرینی این مجموعه در تمام دنیا بهره ببرند.

کیفیت نوآوری و میزان بازگشت سرمایه با کمترین ریسک؛ دو نکته اساسی است که اتاق فکر جهانی تِک استارز برای انتخاب استارتاپ ها و سرمایه گذاری در آن ها مدنظر دارد. برای این تیم ورزیده اهمیتی ندارد که استارتاپ در چه مرحله ای از فعالیت قرار دارد. اگر ایده اولیه، ارزش جهانی سازی داشته باشد تِک استارز حتی با فراهم ساختن زیرساخت ها، انتخاب مشاوران خِبره در آن رشته و یافتن مشتری به کمک استارتاپ منتخب می شتابد.

تاکنون بیش از دو هزار و ۹۰۴ شرکت، مورد حمایت این شتاب دهنده قرار گرفته اند که بیش از دو هزار و ۶۰۰ مورد آن با استقلال از تِک استارز توانسته اند در دنیای واقعی سر پا بایستند.

استارتاپ های مهمی که تحت حمایت تِک استارز قرار گرفتند عبارتند از:

  • Chainalysis: پلتفرم تحقیقاتی داده های بلاکچینی که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد، امروزه یکی از پُر ارجاع ترین و پُر استنادترین منابع اطلاعاتی فعالان بازار رمزارزها، دولت ها و بانک ها در این زمینه است.
  • Datarobot‌: در سال ۲۰۱۲ در زمینه هوش مصنوعی تاسیس شد، در سال ۲۰۱۳ تحت حمایت تِک استارز قرار گرفت و در سال ۲۰۱۹ به جمع یونیکورن های هوش مصنوعی پیوست.
  • DigitalOcean: شرکت اینترنتی ارائه دهنده خدمات زیرساخت سرویس رایانش ابری است که در سال ۲۰۱۱ تاسیس شد و امروزه یکی از بهترین سرویس دهندگان در تمام دنیاست.
  • Zipline: در سال ۲۰۱۱، استارتاپ ارسال و تحویل کالا که با هواپیماهای خودکار بدون سرنشین، صنعت پُست را متحول کرده است تاسیس شد. این شبکه بین المللی خودکار تحویل کالا که اولین بار در روآندا با تحویل اضطراری و بسیار سریع خون و تجهیزات پزشکی مورد نیاز به مناطق دورافتاده، چشم همگان را خیره کرد با حمایت تِک استارز توانست لقب سریع ترین سیستم تحویل اضطراری بین المللی را به خود اختصاص دهد و اخیرا" نیز قرارداد همکاری با والمارت را به ثبت رسانده است.

  1. شتاب دهنده German Accelerator :

این شتاب دهنده در سال ۲۰۱۱ در آلمان برای حمایت از استارتاپ های بومی تاسیس شد ولی در سال ۲۰۱۲ حمایت از استارتاپ های سیلیکون ولی را نیز در دستور کار خود قرار داد. در سال ۲۰۱۵، این شتاب دهنده در فراخوانی اعلام کرد که درصدد جذب و حمایت از استارتاپ های فعال در زمینه علوم زیستی مانند زیست فناوری، ایمنی شناسی، کشاورزی، علوم تغذیه، زیست شیمی و ... است.

در سال ۲۰۱۸ نیز با راه اندازی ساختار وابسته در سنگاپور بر حمایت از استارتاپ های منطقه جنوب شرق آسیا تمرکز کرد. در سال ۲۰۲۱ نیز آکادمی شتاب دهنده را تاسیس کرد که گام بسیار بزرگی در صنعت شتاب دهنده ها محسوب می شود.

نحوه فعالیت این شتاب دهنده به گونه ای بوده است که توانسته شُرکای استراتژیک بسیاری را با خود همراه کند مانند وزارت اقتصاد و انرژی آلمان، دویچه بانک و موسسه بین المللی دیلویت.

برخی پلتفرم های برجسته تحت حمایت این شتاب دهنده پُر قدرت عبارتند از:

  • AVA: هوش مصنوعی با کاربُردی متفاوت

پلتفرم استارتاپی هوش مصنوعی فعال در عرصه کلان داده ها و هوش ریسک است که فعالانه می تواند با دریافت، تحلیل و جمع بندی داده های کلان دریافتی از منابع مختلف، تمام خطرات و ریسک های امنیتی و خطرات طبیعی حال و آینده را در منطقه ای خاص پیش بینی می کند.

  • استارتاپ ACM: هوش مصنوعی برای هوای پاک

استارتاپ Adaptive City Mobility در زمینه هوش مصنوعی در صنعت حمل و نقل برای ساخت وسایل نقلیه، تجهیزات و تاسیسات الکتریکی تلاش می کند. هدف شتاب دهنده German Accelerator از حمایت گسترده این استارتاپ نوپا، کمک به راه اندازی حمل و نقل تمام الکتریکی در شهر سازگار با محیط زیست با استفاده از هوش مصنوعی است.

  1. شتاب دهنده Dreamit:

شتاب دهنده در سال ۲۰۰۸ در پنسیلوانیا راه اندازی شد، این شتاب دهنده، تمرکز اصلی خود را بر استارتاپ های فناوری محور حوزه بهداشت و سلامتی (Healthtech)، امنیت (Securetech) و املاک، مستغلات و مسایل شهری (Urbantech) متمرکز ساخته است. مدیران این شتاب دهنده بین المللی بر این باور هستند که استارتاپ ها نمی توانند و نباید طولانی مدت (مثلا ۳ ماه) در انتظار تصویب طرح یا حمایت مالی باشند بلکه باید همیشه روند ورود به مرحله بعدی رشد، از چند ماه قبل آماده و تایید شده باشد تا سرعت رشد متوقف نشود. همین دیدگاه باعث شده است بسیاری از استارتاپ های نوپا، تلاش خود را برای جذب در این شتاب دهنده افزایش دهند.

LevelUp: استارتاپ در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد. لِوِل آپ؛ اپلیکیشن توام پرداخت آنلاین است که با حمایت شتاب دهنده توانسته در حوزه تحویل غذا نیز ورود پُرقدرتی داشته باشد.

SeatGeek‌: استارتاپ در سال ۲۰۰۹ برای فروش آنلاین بلیط مسابقات و ‌رویدادهای ورزشی در آمریکا راه اندازی شد. اما با وجود حمایت های متفاوت از SeatGeek، این استارتاپ با حمایت dreamit در ژانویه ۲۰۲۰ به عنوان هفدهمین برند موفق در بازاریابی اینفلوئنسری معرفی شد.

از دیگر استارتاپ های شناخته شده حوزه بهداشت و درمان که تحت حمایت این شتاب دهنده قرار داشت، می توان به Tissue Analytics اشاره کرد که در حال حاضر، اپلیکیشن آن در اَپ استور قابل دانلود است.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.