فعالیت‌های تجاری در هر کشوری آزاد است، با این وجود قوانینی وجود دارد که لازم است تیم‌ها قبل از راه‌اندازی استارتاپ، قوانین کشور خود را بررسی و با یک وکیل خوب مشورت کنند.

بایدهای قبل از شروع فعالیت استارتاپی/ قوانین را بررسی کنید

به گزارش کارآفرین نیوز، به دلیل وجود قوانین، نیاز است استارت آپ ها ابتدا قوانین حقوقی کشور را مطالعه کنند. در عین حال لازم است، با وکلا مشورت کرده تا از بروز مشکلات حقوقی جلوگیری شود.

در زیر به بررسی برخی از این قوانین خواهیم پرداخت.

 • معامله‌ کالاهای ممنوعه در شرع یا قانون

به عنوان مثال در ایران خرید و فروش مشروبات الکلی و مواد مخدر، ویروس‌های اینترنتی، فیلترشکن و … ممنوع است.

 • معامله با اهداف نامشروع و غیرقانونی

به عنوان مثال اعمالی مثل قماربازی، شرط‌بندی، رشوه دادن و … غیرقانونی است. اگر شخصی یک استارتاپ برای تسهیل اعمالی که گفته شد راه‌اندازی کند، کلیه قراردادهایی که برای فروش این محصولات منعقد کرده است، باطل تلقی شده و نه‌ تنها نمی‌تواند حقوق خود را مطالبه کند، بلکه احتمالا به جرم همکاری در ارتکاب جرم، محکوم و مجازات خواهد شد.

 • هرگونه فعالیتی که جرم تلقی می‌شود

به طور کل سه نوع مجوز جهت ایجاد کسب‌وکار لازم است:

۱- پروانه کسب: هر کسب و کاری دارای صنف مشخصی است، لذا پیش از هر اقدامی باید دنبال پروانه کسب‌کار خود از صنف مربوطه باشید.

۲- نماد اعتماد الکترونیک: این نماد نشانه‌ای است که منحصراً برای کسب‌وکارهای مجازی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می‌شود. با ارائه این نماد ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آن‌ها اعطا می‌شود که پس از بررسی درگاه (وب سایت) احراز هویت و صلاحیت مالک را برای مدت یک سال صادر می‌نماید.

۳- مجوز ساماندهی: وب‌سایت ساماندهی، وابسته به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرجع احراز هویت مدیران تمام سایت‌ها و سامانه‌های اینترنتی است. از مزیت‌های مهم ثبت‌نام در سایت ساماندهی و دریافت نماد طلایی را می‌توان جلوگیری از فیلترینگ سریع و بدون اطلاع دانست.

 • عدم رعایت حقوق اشخاص

گاهی ممکن است یک استارتاپ بنا و مبنای کار خود را بر پایه‌ای مستقر کند که متعلق به دیگران باشد. عدم رعایت حقوق مالکیت فکری اشخاص یکی از مسائل مهم در حوزه کسب‌وکارهای نوپاست که ممکن است سبب زمین خوردن یک کسب‌وکار نوپا شود.

 • مشکلات قانونی شراکت

در مسیر رشد یک استارتاپ ممکن است یکی از هم‌بنیانگذاران دارای سوء سابقه بوده و مشکلاتی را برای استارتاپ و سایرین ایجاد کند.

 • عدم شفافیت حقوق و تعهدات بنیان‌گذران

یکی از مهم‌ترین اقدامات حقوقی برای راه‌اندازی یک استارتاپ تنظیم قرارداد هم‌بنیانگذران است. در شروع کار این مسئله شاید خیلی پُررنگ نباشد؛ اما از وقتی کسب‌وکار ارزش بیشتری پیدا می‌کند، ممکن است هم‌بنیان‌گذاران دچار اختلاف شوند. در این شرایط استارتاپ مهم‌ترین نقطه اتکا خود، که تیم کارآفرین است را از دست‌ داده و یا دچار تضعیف می‌شود.

بایدهای قبل از شروع فعالیت استارتاپی/ قوانین را بررسی کنید

 • غیرمنصفانه بودن قراردادهای سرمایه‌گذاری استارتاپ‌ها

قراردادهای سرمایه‌گذران از جمله مهم‌ترین قراردادهای مورد نیاز استارتاپ‌هاست که با افراد صاحب ثروت جهت تامین سرمایه مورد نیاز برای رشد شرکت منعقد می‌شود. گاهی سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای با تصور این که بتوانند منافع مالی بیشتر از قرارداد سرمایه‌گذاری کسب نمایند، تلاش می‌کنند تا سهم بیشتر و شروط یک جانبه‌تری به نفع خود دریافت کنند.

شاید چنین اقدامی در ابتدا به نفع صاحبان سرمایه به نظر برسد اما با کمی دقت می‌توان متوجه شد که سهم‌خواهی نامنصفانه سرمایه‌گذار موجب کاهش انگیزه هم‌بنیانگذاران و باعث محدودیت امکان جذب سرمایه در راندهای بعدی جذب سرمایه خواهد بود.

 • مشکلات مالیاتی استارتاپ‌ها

استارتاپ‌ها اصولاً به این موضوع بی‌توجه هستند، اما عدم پرداخت مالیات نه تنها باعث معافیت نمی‌شود، بلکه اداره مالیات حق گرفتن جریمه هم دارد.

 • مشکلات بیمه و تأمین اجتماعی استارتاپ‌ها

وقتی استارتاپی رشد می‌کند طبیعتاً به نیروی انسانی بیشتری نیاز دارد؛ حال اگر نیازهای آن‌ها تامین نشود علاقه‌ی افراد برای انجام کار کم می‌شود و مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

 • تجاوز به حقوق فکری استارتاپ‌ها

اسرار تجاری، اختراعات، طرح‌های صنعتی، آثار ادبی و … از جمله اموال فکری هستند که امروزه مهم‌ترین دارایی شرکت‌های بزرگ را تشکیل می‌دهند که باید مراقب این دسته از اموال خود باشند.

 • مسئولیت اقدامات کاربران

در زمینه کسب‌وکارهای نوپا اگر صاحبان یک کسب‌وکار به موجب یک قرارداد صحیح، به صراحت روابط خود را با کاربرانشان شفاف نکرده باشند و حقوق و تعهدات خود و آن‌ها رادقیقاً مشخص نکنند ممکن است از سوی کاربران دیگر خود مورد تعقیب حقوقی یا کیفری قرار گرفته و به پرداخت خسارات مادی سنگین با مجازات‌هایی چون حبس جزای نقدی، شلاق و مشابه آن محکوم شوند.

قوانینی نانوشته که هر استارتاپی در سیلیکون‌ولی باید بداند

سیلیکون‌ولی یکی از پُرجنب و جوش‌ترین صحنه‌های استارتاپی دنیا را دارد اما مانند هر اکوسیستم استارتاپی در دنیا، سیلیکون‌ولی نیز فرهنگ مخصوص به خود را دارد که عدم اطلاع از قوانین خاص بازی می‌تواند شانس بزرگ شدن در سیلیکون‌ولی را از هر استارتاپ و کارآفرینی بگیرد.

پول سرمایه‌گذاری خود را هدر ندهید و این را بدانید که کسی دوبار روی شما سرمایه‌گذاری نخواهد کرد.
یکی از اصلی‌ترین قوانین نانوشته این است که همواره استارتاپ خود را برای عموم با منفعتی که برای جامعه دارد، بیان کنید نه میزان درآمدزایی.
بازاریابان یا افراد کلیدی رقبای خود را برای استخدام جذب نکنید. شما در نهایت باید سیستم کسب‌وکارتان را به آن‌ها بیاموزید و آن‌ها تمایلی به وفاداری ندارند.
هر ایده خوبی در عرض ۱۸ ماه می‌تواند در سه شرکت کپی‌برداری شود اما به خاطر داشته باشید که یک پیاده‌سازی واقعی در سطح جهانی به شدت کمیاب خواهد بود و سایر تیم‌ها به گونه‌ای کار را سخت می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =