خزانه‌داری کل کشور اعلام کرد: در بیست و یکمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به ۱۴۰۰/۰۹/۱۰، مبلغ ۷۵۸ میلیارد تومان اوراق دولتی فروخته شد.

۷۵۸ میلیارد تومان اوراق دولتی فروخته شد

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس اطلاعیه خزانه داری وزارت اقتصاد، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تامین مالی بهینه، بیست و یکمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی منتهی به مورخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ برگزار شد، که طی آن ضمن برگزاری حراج و اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس مبلغ ۷۵۸ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید.

وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال۱۴۰۰ نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و یک هفته عرضه اوراق بدهی و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق اقدام نموده که از این طریق تا این تاریخ ، مبلغ ۵۱.۹۴۰ میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی تأمین مالی انجام گردید.

در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و یک هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نمود.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، بیست و یکمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۷۵۸ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

جدول شماره (۱)؛ مشخصات فروش نقدی در بیستمین هفته عرضه اوراق بدهی دولت منتهی به تاریخ۱۴۰۰/۰۹/۱۰

شرح

نماد معاملاتی

سررسید اوراق

نرخ اسمی اوراق

نرخ بهره موثر اوراق

متقاضیان

مبلغ کل فروخته

شده (میلیون ریال)

عرضه اوراق مرابحه عام

اراد۹۲

آبان ۱۴۰۲

۱۶%

۲۱.۷%

بازار سرمایه

۳,۹۹۱,۹۹۱

اراد۹۳

آبان ۱۴۰۱

۱۵%

۲۱.۵%

۳.۵۸۹.۰۳۲

جمع

۷,۵۸۱,۰۲۳

ماخذ: مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت/ خزانه‌داری کل کشور

این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۵۱.۹۴۰ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۲۹ درصد از طریق بازار پول و ۷۱ درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است.

این گزارش خاطر نشان می‌سازد، علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ ۸۱,۰۰۰ میلیارد تومان نیز اسناد خزانه اسلامی، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیر نقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل ۱۳۲,۹۴۰ میلیارد تومان است که جزئیات آن در جدول شماره (۲) ذیل ارائه می‌شود:

جدول شماره (۲)؛ جزییات عملکرد انتشار اوراق مالی اسلامی در سال ۱۴۰۰

۷۵۸ میلیارد تومان اوراق دولتی فروخته شد

ماخذ: مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت/ خزانه‌داری کل کشور

شایان ذکر است در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی تا این تاریخ به مبلغ ۵۱.۹۴۰ میلیارد تومان، مبلغ ۶۵.۱۴۳ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد.

تامین مالی دولت از طریق فروش اوراق نقدی از بازار پول و سرمابه از ابتدای سال تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۹

شرح

مبلغ پرداختی (میلیارد ریال)

پرداختی بابت اصل اوراق

۴۰۵.۷۸۸

پرداختی بابت سود اوراق

۲۴۵.۶۴۵

جمع کل پرداختی بابت اصل و سود

۶۵۱.۴۳۳

تامین مالی دولت از طریق فروش اوراق نقدی

۵۱۹.۳۹۶

خالص برداشت دولت از بازار پول و سرمایه

(۱۳۲.۰۳۷)

ضمناً مقرر است از ابتدای آذرماه تا پایان سال‌جاری، نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی (فروش نقدی) براساس مجوزهای صادره به صورت ماهانه به مبلغ ۱۰.۰۰۰ میلیارد تومان در مجموع مبلغ ۴۰.۰۰۰ میلیارد تومان اقدام شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =