اِتِریوم (Ethereum)؛ نوعی بلاکچین غیر قابل سانسور، غیر قابل نفوذ و قابل برنامه‌ریزی است و اِتِر (Ether)، دارایی اولیه (پایه) اِتِریوم است.  

اِتِریوم؛ دومین رمز ارز پیشتاز جهان را بشناسید

دنیا در حال تماشای شکوفایی اقتصاد دیجیتال در سالهای اخیر است که بر روش های آنلاین کسب درآمد و فراتر از آن تاکید دارد.

امروزه بسیاری از امور مالی از قبیل بیمه به صورت متمرکز یا سیفای (CeFi) انجام می شود و هنوز هم در دنیا طرفداران بسیاری دارد. اما به دلیل افزایش خطاها و ضعف های انسانی که در امور متمرکز رخ می دهد، برنامه نویسان خِبره به سمت ایجاد امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تغییر مسیر دادند تا هر فردی در هر جای دنیا به اینترنت دسترسی دارد، بتواند بدون نیاز به واسطه به امور مالی خود بپردازد.

در سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین؛ برنامه نویس زُبده ایده امور مالی غیرمتمرکز را علنی کرد، در سال ۲۰۱۴، ‌خبر ایجاد اتریوم منتشر شد، در سال ۲۰۱۵ با قیمت ۲ دلار رونمایی شد، اما با روند کاهشی قیمت روبرو شد و تا ۰.۹ دلار ریزش کرد. در اولین روز سال ۲۰۱۶ میلادی، با توانایی پردازش ۲۵ تراکنش در ثانیه در دسترس عموم قرار گرفت، اما امروزه با راه اندازی نسخه دوم اتریوم در سال ۲۰۲۰، بیش از ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه در این بستر انجام می شود.

اِتِریوم؛ دومین رمز ارز پیشتاز دنیا را بشناسید

قیمت عرضه اولیه کمتر از ۳۰ سنت بوده، اما به موازات افزایش قیمت بیت کوین، در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۱۰۰ دلار در هر واحد رسید و تنها چند روز مانده به آغاز سال ۲۰۱۸، قیمت نزدیک به ۷۴۸ دلار را ثبت کرد.

ماهیت اتریوم

اتریوم؛ به عنوان دومین رمز ارز محبوب دنیا پس از بیت کوین، پلتفرم تکنولوژی مبتنی بر بلاکچین است که به توسعه دهندگان نرم افزار و برنامه سازان امکان می دهد اپلیکیشن هایی خلق و ایجاد کنند که قابلیت تراکنش از توکنی به نام اتر دارند. در میان آیتم هایی که با اتر تراکنش می شوند می توان به NFT ها یا توکن های غیرقابل تعویض و اپلیکیشن های مالی غیرمتمرکز اشاره کرد.

اتریوم به عنوان تکنولوژی داده پسند (data-Friendly)، استفاده از رمز ارز اتر (Eth) و هزاران اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) دیگر را امکانپذیر می سازد.

دومین رمز ارز پیشتاز دنیا به عنوان یک تکنولوژی مبدا پول دیجیتال و پرداخت های جهانی، انجام امور بانکداری و تراکنش های مالی را برای افرادی که حتی امکان داشتن حساب بانکی نداشته اند فراهم ساخته و برای همگان قابل دسترسی است. فقط کافی است که کیف پول دیجیتال (Wallet) داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

توکن هم‌نام با سویه جدید ویروس کرونا ۹۰۰ درصد رشد کرد

بیت‌کوین نزدیک بالاترین قیمت تمام دوران/ اتریوم رکورد زد

اتریوم در میان ارزهای دیجیتالی یکه تاز شد

اتر؛ ارز دیجیتال اپلیکیشن های اتریوم است. پول دیجیتال کمیاب جهانی است که در تمام تراکنش ها مانند بیت کوین قابل انتقال است. از آنجا که اتر؛ غیرمتمرکز و جهانی است، هیچ شرکت یا بانکی نمی تواند اقدام به چاپ اتر بیشتر نماید یا شرایط استفاده از آن را تغییر دهد و این همان خاصیت ذاتی غیر متمرکز بودن اتر است.

منعطف بودن اتر تا آنجاست که اتر را می توان تا ۱۸ رقم اعشار تقسیم کرد بنابراین الزامی وجود ندارد که فرد حتما یک اتر کامل خریداری کند و می تواند بخشی از یک اتر را خریداری کند. بنابراین سرمایه گذاران محتاط یا تازه وارد، بدون محدودیت می توانند با کوچکترین مبلغ، به خرید اتر بپردازند.

به همین ترتیب می توان از طریق تکنولوژی اتریوم، مبالغ بسیار بسیار اندک را به کیف پول هر فردی در هر جای دنیا انتقال داد. یعنی می توان خریدهای ساده را نیز با اتریوم انجام داد.

اِتِریوم؛ دومین رمز ارز پیشتاز دنیا را بشناسید

باید تاکید کرد این بلاکچینِ قابل برنامه ریزی جهانی، تفاوت اساسی با بیت کوین دارد: درست است که هر دو به کاربر اجازه استفاده از پول دیجیتال بدون نیاز به بانک یا هر نوع واسطه پرداخت می دهند، اما مهم ترین مزیت بلاکچین اتریوم آن است که صدها سرویس و نرم افزار غیرمتمرکز می توانند از آن بهره ببرند و فقط مختص اِتِر نیست.

اما باید ویژگی که این مزیت را رقم زده است قابلیت برنامه ریزی (Programmable) اتریوم است و کاربر می تواند با آن در کیف پول های (Wallets) مختلف، تراکنش داشته باشد و از آن استفاده کند، حتی برای معامله و تبدیل به بیت کوین. این قابلیت، اتریوم را به بازار پُر کاربر اینترنتی برای خدمات گوناگون مالی (Marketplace) تبدیل می کند.

استفاده از بلاکچین به دلیل غیر قابل تغییر بودن، نفوذ ناپذیری، و فعالیت دائمی و بدون وقفه، امتیازاتی برای کاربران ایجاد کرده است و افراد بسیاری را به سمت دنیای رمزارزها می کشاند.

اتریوم با در اختیار داشتن نزدیک به ۱۹ درصد سهم بازار، همچنان در جایگاه دوم ایستاده است. به گزارش کوین دسک (Coindesk) در لحظه انتشار این خبر، ریزش ۱۴ درصدی شبانه روز گذشته، قیمت آن را به حدود ۳ هزار و ۵۰۰ دلار نزدیک کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =