متاورس با عنوان پیوند جهان فیزیکی با زندگی دیجیتال، دنیای آواتارها و نسل بعدی اینترنت شناخته می‌شود.

متاورس؛ جهان جایگزین دنیای واقعی

به گزارش کارآفرین نیوز، ماه ژوئن (خرداد - تیر) مارک زاکربرگ در جلسه آنلاین با مدیران فیس‌بوک، از طرح جدید خود پرده برداشت. او در این جلسه اعلام کرد: به دنبال دنیای فراتر از فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اَپ است، دنیایی که همه تجربیات دیجیتال کاربران را در فضا یکپارچه کند.

متا

متاورس

متا (meta) به معنی فراتر و یونیورس (univers) به معنی جهان، دو واژه تشکیل‌دهنده متاورس هستند. بر این‌ اساس، متاورس را می‌توان، فراتر از دنیا ترجمه کرد.

این واژه اولین‌بار در کتاب نیل استیونس با نام سقوط برف مشاهده شد. استیونس در کتاب خود که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد متاورس را یک‌دنیای مجازی سه‌بعدی متشکل از آواتار مردمان واقعی توصیف کرد. در این داستان، دو فرد که راننده تحویل کالا هستند جهت نجات خود از یک شهر ویران شده مجلل، در دنیای متاورس سفر می‌کنند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «هنگامی که ۱۰ سال پیش، هیرو نخستین‌بار این مکان را دید، نرم‌افزار مونوریل هنوز نوشته نشده بود. او و دوستانش برای این که بتوانند به جاهای مختلف بروند، مجبور بودند نرم‌افزار اتومبیل و موتورسیکلت بنویسند. آنها نرم‌افزارهای خود را بیرون می‌بردند و در بیابان سیاهی در شبِ الکترونیکی، با هم مسابقه می‌دادند.»

متاورس

گویا برای اولین‌بار در تاریخ، تحقق متاورس مدنظر نیل استیونس ممکن شده است. افراد بدون ترک خانه یا محل کار خود، به هر کجای جهان سفر می‌کنند. سفری که همراه باتجربه کاملاً بصری و حتی لمسی است.

افراد بر فراز کوه‌ها و یا ساختمان‌های بلند آویزان می‌شوند، به ماه پرواز می‌کنند، در دریاها غواصی می‌کنند و به آمازون سفر می‌کنند و این‌گونه جهان به‌ سرعت در زندگی دیجیتالی حرکت می‌کنند.

متاورس

علاوه بر این، از طریق تصاویر ارتباط برقرار می‌کنند و در آن جهان، اجناس خود را به‌ راحتی خرید و یا محصولات تولیدی خود را به فروش می‌رسانند.

با این تفاسیر متاورس یک مفهوم گسترده بوده که عموماً یک دنیای مجازی و سه‌بعدی است که افراد می‌توانند با اتصال به اینترنت در آن تعامل داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

هوش مصنوعی در اقتصاد و تجارت الکترونیک -۱

هوش مصنوعی در اقتصاد و تجارت الکترونیک-۲

نرم‌افزار تبدیل گفتار به متن فارسی ، رقیب گوگل شد

غول‌های فناوری جهان به کمک کشاورزی هند می آیند

سنگاپور؛ نماد شگفت انگیز پیشرفت فناوری

پُردرآمدترین مشاغل دنیا تحت سیطره هوش مصنوعی

در متاورس کاربر می‌تواند شخصیت خود را ساخته و فعالیت‌های مختلفی انجام دهد. شاید بتوان گفت ظهور و رشد صنعت بازی‌های رایانه‌ای باعث شد متاورس به چنین سطحی دست یابد.

در واقع در صنعت بازی‌های رایانه‌ای، بازیکنان می‌توانند در یک دنیای ساختگی شخصیت خود را ساخته و به نقاط مختلف بازی رفته و با بازیکنان دیگر تعامل داشته باشند، همین امر سبب شد متاورس وارد مرحله تازه‌ای شود.

نفوذ بلاک‌چین در دنیای فناوری سبب شد، متاورس وارد بازی‌های بلاک‌چینی هم شود. در این بازی‌ها افراد می‌توانند، آیتم‌های بازی را در قالب توکن معامله کنند. در واقع تنها تفاوت بازی‌های متاورس در بلاک‌چین با بازی‌های غیر بلاک‌چینی، دارایی بازیکنان بوده که به‌ صورت توکن درآمده است.

به طور مثال در این بازی‌های، بازیکنان زمین، شمشیر، زره و توانایی‌های خود را به دیگر بازیکنان به فروش می‌رسانند.

با وجود اینکه برخی از کارشناسان اعتقاد دارند توسعه متاورس تاثیری در خصوص مشاغل و زندگی روزمره مردم دارد، ولی نمی‌توان از تاثیر آن در جمعه و فرهنگ چشم‌پوشی کرد.

بلاک‌چین و متاورس

کارشناسان اعتقاد دارند بلاک‌چین به‌ صورت گسترده به یکی از فناوری‌های کلیدی تبدیل خواهد شد. به لطف راهکارهای هویت دیجیتالی مبتنی بر بلاک‌چین، متاورس می‌تواند وارث ارزش‌هایی نظیر دسترسی فارغ از محور، سانسور ناپذیری، امنیت و تمرکززدایی باشد. این موارد ارزش‌هایی است که صنعت بلاک‌چین بر پایه آن بنا شده است.

بلاک چین و متاورس

از سوی دیگر متاورس به دنبال این بوده که در چند سال آینده نرخ رشد ترکیبی سالانه ۱۳.۱ درصد را تجربه کند و این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود فناوری بلاک‌چین حداقل تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۳۲.۴ درصد رشد می‌کند.

کاربردها و مزایای متاورس

متاورس به‌ عنوان جایگزین اینترنت عمل کرده و تمام محتوای آن را به کاربران خود در دنیا عرضه می‌کند و بدون محدودیت‌های فعلی اینترنت، به کاربران خود اجازه می‌دهد در دنیا دلخواه خود، محتوا را به‌ صورت آزادانه توزیع کنند. از سوی دیگر این امکان برای کاربران فراهم بوده محتوای دلخواه خود را در یک پلتفرم متاورسی ایجاد و آن را به پلتفرم دیگری انتقال دهند.

از طرف دیگر در دنیا متاورس تمام تغییرات تداوم داشته و در صورتی‌ که کاربرد متاورس تغییری ایجاد کند، برای همه این تغییر قابل‌مشاهده است. به‌ مانند ساختمان جدیدی که در یک خیابان پدیدآمده و تمامی افراد آن را مشاهده می‌کنند.

در این دنیا کاربر قادر است با یک آواتار، در همه‌ جا حضور داشته باشد. در واقع نیاز نیست تا به‌ صورت جداگانه یک اکانت فیس‌بوک، توییتر، تلگرام و ... داشته باشد.

کاربرد متاورس

ملاقات‌های مجازی، آموزش مجازی، کسب درآمد از بازی، خرید آنلاین، گردشگری، کنسرت، تفریح، اقتصاد و ... همه از کاربردهای این جهان خواهد بود.

هرچه هست متاورس یک جهانی مجازی بوده که کاربران می‌توانند شخصیت مورد علاقه خود را در آن بسازند و به‌ مانند زندگی واقعی خود، در آن زندگی کنند. از سوی دیگر با ورود ابرشرکت جهان یعنی meta (فیس‌بوک) به این حوزه، باید منتظر نفوذ بیش از گذشته متاورس در جوامع بود. با پیشرفت متاورس بسیاری از امور نظیر شرکت در کلاس‌ها و خرید و سفر با تغییر و تحول همراه خواهد بود و جنبه‌هایی جدید به زندگی فعلی افراد اضافه خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =