با اینکه کمتر از دو ماه از آغاز ثبت‌نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن می‌گذرد، تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مراحل اولیه ثبت‌نام خود را انجام دادند.

چه کسانی مشمول طرح نهضت ملی مسکن می‌شوند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، طرح نهضت ملی مسکن یکی از سیاست های کلان دولت سیزدهم در بخش مسکن است که در مرحله عملیاتی شدن قرار دارد.

بر اساس این طرح که مورد تایید مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قرار گرفته، سالانه یک میلیون مسکن برنامه ریزی شده که طی چهار سال قرار است ۴ میلیون مسکن تولید و ایجاد شود که هدف از آن، کمک به تامین مسکن خانواده های فاقد مسکن است.

ثبت نام متقاضیان این نوع مسکن طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی از ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ در سامانه نهضت ملی مسکن (ثمن) آغاز شده و در ابتدا قرار بود مهلت ثبت نام ۲۸ آبان ماه پایان یابد، اما به دلیل افزایش تقاضا برای تمدید مهلت ثبت نام، وزارت راه و شهرسازی خبر از تمدید این مهلت تا ۱۵ آذرماه داد و اعلام کرد متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه http://saman.mrud.ir مراحل ثبت نامی خود را انجام دهند.

شرایط ثبت‌نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی متقاضیان و افراد تحت تکفل آنان باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از یکم فروردین سال ۱۳۸۴ بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ کدام از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن (همچون زمین، واحد مسکونی، تسهیلات یارانه ای خرید یا ساخت واحد مسکونی) استفاده نکرده باشند.

همچنین متفاضی باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می توانند در این طرح ثبت نام کنند. البته نخبگان علمی (با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور)، معلولان جسمی و حرکتی (با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور)، از این امکان برخوردارند که بدون شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن در این طرح اقدام به ثبت نام کنند.

مسکن

علاوه بر این زنان متاهل می توانند با ارائه تعهدنامه محضری از سوی همسر (مبنی بر پذیرش شرایط واگذاری به همسر) ثبت نام خود را انجام دهند. طبق آخرین مصوبه شورای عالی مسکن، مردان مجرد با شرط تاهل در زمیان تحویل ملک هم می توانند در این طرح ثبت نام کنند که هدف از آن، تسهیل ازدواج مجردها است.

ناگفته نماند که حداقل پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا از شروط ثبت نام متقاضیان است اما برای مهاجران از کلانشهرها به سایر شهرها و برای کارمندان دولت این سابقه به یکسال کاهش پیدا کرده است. در شهرهای جدید هم سابقه سکونت برای متقاضیان حداقل ۵ سال در شهر جدید مورد تقاضا یا در شهر مادر، ملاک است.

مدارک مورد نیاز متقاضیان برای ثبت‌نام

مشمولان برای ثبت نام در سامانه ثمن باید تصویر کارت ملی شخص متقاضی، تصویر شناسنامه متقاضی و افراد تحت تکفل، تصویر گواهی سرپرستی، تصویر سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین، تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر را بارگذاری کنند.

بیشتر بخوانید:

ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال شدنی است

دو باید کلیدی در موفقیت طرح ملی مسکن

هزینه مسکن در سبد خانوار ساکن شهرها بیش از ۶۰ درصد شد

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی گواهی سابقه سکونت افراد شامل گواهی تحصیل فرزندان، مدارک مربوط به محل تولید متقاضی یا همسر و فرزندان، جواز کسب شاغلان صنوف برای متقاضی یا همسر، گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر، گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان، می شود.

شهرهای محل ثبت‌نام برای متقاضیان

استان های البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، قزوین، گیلان، فارس، مازندران، مرکزی، یزد، هرمزگان، مناطقی هستند که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده برای متقاضیان برخی از شهرهای آن ها در تعدادی از شهرهای مجاورشان زمین تامین کرده و متقاضی می تواند بر اساس آن در شهر مجاور ثبت نام کند.

شهرهای مجاور (محل تامین مسکن) شامل شهر جدید هشتگرد در استان البرز، راسک و نیک شهر در سیستان و بلوچستان، شهر جدید سهند و شهر جدید شهریار در استان آذربایجان شرقی، شهر ارومیه و خوی در استان آذربایجان غربی، شهرهای جدید مجلسی و بهارستان و فولادشهر و شهر گلپایگان در استان اصفهان، شهر جدید نایبند در استان بوشهر، شهرهای جدید پرند و هشتگرد و ایوانکی و پاکدشت و رباط کریم در استان تهران، شهرهای جدید گلبهار و بینالود در استان خراسان رضوی، شهرهای جدید شیرین شهر و رامین در استان خوزستان، شهر جدید ایوانکی در استان سمنان، شهرهای سراوان و رامشاد و تیس در استان سیستان و بلوچستان، شهرهای مهرگان و تاکستان در استان قزوین، شهر ماسال در استان گیلان، شهرهای صدرا و اشکنان در استان فارس، شهرهای هادیشهر-بابل-بابلسر و مرزن آباد و سورک و کلارآباد و جویبار و نور و رویان در استان مازندران، شهرهای مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی، شهر یزد در استان یزد، شهر جدید علوی در استان هرمزگان، می شوند و متقاضیان در شهر مجاور از امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن برخوردارند.

تعداد ثبت‌نام‌شدگان

طبق تازه ترین آمار ارائه شده از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۵۷ هزار و ۷۹۴ نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند.

یادآور می شود، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی متقاضیان تایید نهایی پس از پالایش و احراز شرایط از طریق سامانه ثمن، ساماندهی خواهند شد.

مسکن ملی

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم به تازگی اعلام کرد: با مضوبه شورای عالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند و ادغام این دو طرح با این هدف انجام شد که همه ثبت نام شدگان از مزایای یکسان برخوردا باشند.

طبق گفته های معاون وزیر راه و شهرسازی، در مجموع در دو طرح مذکور که با هم ادغام شدند بیش از ۳.۶ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کردند.

خبرنگار: زینب چراغی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =