نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و سیر نزولی تقاضا به احتمال زیاد از حباب سکه کاسته می‌شود و ما شاهد پایین آمدن قیمت فلز زرد در محدوده حباب آن خواهیم بود.

بهای سکه در ماه رمضان کاهش می یابد

به گزارش کارآفرین نیوز، ‌ محمد کشتی آرای با اشاره به اینکه در حال حاضر، بازار طلا، تحت تأثیر دو عامل اصلی انس جهانی و قیمت ارز قرار دارد، ادامه داد: سال گذشته میلادی، قیمت انس جهانی به دلیل شیوع کرونا و اثرات اقتصادی آن با افزایش حدود ۲ هزار دلاری رو به رو شد. در واقع به دلیل کاهش رشد اقتصادی و در نتیجه کاهش نرخ برابری ارزها، قیمت انس جهانی افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری با توجه به شروع واکسیناسیون و در نتیجه بهبود شرایط اقتصادی کشورها، انس جهانی با کاهش مواجه شد، افزود: با وجود این در حال حاضر، ثباتی نسبی در قیمت انس جهانی حاکم است و نوسانات کنونی، بین مثبت و منهای ۳ تا ۴ درصد انجام می‌شود.

وی به نوسانات قیمت دلار به عنوان دومین عامل تأثیرگذار در بازار طلا پرداخت و افزود: قبل از سال نو و با ورود قیمت دلار از کانال ۲۴ هزار تومانی به کانال ۲۵ هزار تومان، بازار طلا نیز با نوسان همراه بود، اما در سال جدید این نوسانات به دلیل ثبات نسبی در قیمت دلار، چشمگیر نبوده و بازار طلا با نوسان جزئی همراه بوده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران بر این باور است که «قیمت دلار متأثر از شرایط برجام و گفت و گوهای در حال انجام است» و می افزاید: اگر این گفت وگوها مثبت باشد و برای اقتصاد ما نتایج مثبتی داشته باشد، قیمت دلار هم کاهش خواهد یافت و به تبع آن، طلا و سکه نیز پایین خواهد آمد.

کشتی‌آرای در کنار انس جهانی و دلار به عامل سوم نیز اشاره کرد و گفت: عامل سوم هم عرضه و تقاضا است که اثر آن بر قیمت طلا بسیار کم است،  اما بر قیمت سکه به دلیل محدودیت در عرضه اثر زیادی می گذارد. از آنجایی که عرضه کننده سکه، بانک مرکزی است و به صورت محدود در بازار عرضه می‌شود، قیمت آن تابع عرضه و تقاضا است. در سال جدید تقاضا کاهش پیدا کرد و همین امر بر قیمت سکه اثر گذاشت و باعث پایین آمدن آن شد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: البته این کاهش در میزان حباب قیمت سکه رخ داده است. قبل از عید، سکه در حدود ۶۰۰ هزار تومان حباب داشت اما بعد از عید به دلیل کم شدن میزان تقاضا، حباب سکه به حدود ۳۵۰ هزار تومان رسید.

وی گفت: با توجه به در پیش بودن ماه رمضان و سیر نزولی تقاضا به احتمال زیاد باز هم از حباب سکه کاسته می‌شود و ما شاهد پایین آمدن قیمت سکه خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =