پیشرفته‌ترین ربات انسان نمای دنیا با نام آمِکا (Ameca ) توسط شرکت انگلیسی انجینیرد آرتس (Engineered Arts) تولید شد.

پیشرفته‌ترین ربات انسان نمای دنیا را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، از سالیان دور ربات ها در عین حال که باعث شگفتی انسان ها شده اند، اما ترسی را نیز در میان بشر ایجاد کرده اند و بر اساس این طرح سینماگران، فیلم های متنوع از تسخیر آینده توسط ربات ها تولید کرده اند.

با اینکه در فیلم های سینمایی شاهد ربات های با چهره انسانی بوده ایم، اما تا به امروز این امر محقق نشده بود. با این وجود یک شرکت انگلیسی از رباتی رونمایی کرده که حس شگفتی و ترس را به طور همزان به انسان منتقل می کند.

آمِکا ربات پیشرفته ای بوده که حرکات او مشابه به انسان است. همین مشابهت زیاد، سبب ترس برخی از مردم شده است.

در روزهای اخیر شرکت انجینیرد آرتس کلیپی از این ربات منتشر کرد که باعث تعجب همگان شد. با اینکه این ربات از ناحیه گردن به پایین از پلاستیک درست شده، اما صورت وی شباهت بسیاری با انسان دارد.

پخش این کلیپ واکنش های فراوانی در فضای مجازی به دنبال داشت. برای آمِکا انجینیرد افرادی که فیلم و سریال های علمی تخیلی نظیر Westworld و robot را دیده باشند، آمِکا بسیار جذاب و ترسناک است.

شرکت انجینیرد آرتس در تارنمای خود در خصوص این ربات نوشت: «آمِکا آینده‌ چهره‌های رباتیک و پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نما است. این ربات از هوش مصنوعی و یادگیری خودکار نیز پشتیبانی می‌کند. آمِکا قابلیت ارتقای سخت‌افزاری، فیزیکی و نرم‌افزاری را نیز دارا خواهد بود».

Ameca

در کلیپ پخش شده، آمِکا شانه های خود را گرم می کند، سپس چشم هایش را باز می کند و پس از لحظاتی تعجب در چهره او نمایان می شود. پس از مدتی آمِکا دست های خود را باز می کند.

این شرکت انگلیسی حرکات ربات جدید خود را «درجات حرکتی» می‌نامد. این درجات حرکتی در سر، بازو، نیم تنه و دست‌های آمکا کاملا قابل مشاهده است و حرکات و حالت‌های صورت نیز آنها را تکمیل می‌کنند. همه‌ این حرکت‌ها در کنار هم هستند که سبب می‌شوند آمکا شبیه به یک موجود زنده به نظر بیاید و با حالت‌های صورت خود نیز احساسات انسانی را منتقل کند.

Engineered Arts در بخش دیگری از اطلاعیه خود اعلام کرد که هوش مصنوعی مستقل همانند چیزی که در فیلم «من ربات هستم» به تصویر کشیده شده است، هنوز وجود نداشته و هوش مصنوعی استفاده شده در این ربات صرفا یک کد کامپیوتری ساده بوده که برای شناخت صدا، صورت افراد و اشیاء کاربرد دارد.

در ربات آمِکا از فناوری بازشناسی گفتار خودکار (ASR) بهره برده شده که این فناوری صوت را به متن تبدیل می کند. با وجود اینکه این فناوری بسیار پیشرفته است، اما هنوز ربات متوجه کنایه یا تغییر تُن صدا نمی شود. با این وجود حس صبحت کردن با ربات انسان نما بسیار لذت بخش است.

از طرفی برخی از افراد تصور می کنند که در حال گفت و گو با خود ربات هستند که این تصور کاملا اشتباه است. در واقع افراد از طریق نرم افزاری به نام Tinman به یک فرد دیگر متصل هستند. به بیان دیگر ربان هنوز خودآگاهی ندارد.

نکته بعدی به چشم های آمِکا مربوط می شود که از دوربین های خاصی در آن استفاده شده است. این دوربین ها به ربات اجازه می دهد در یک تصویر، صورت و دیگر اشیاء را شناسایی کند. نکته جالب در خصوص آمِکا این بوده که با بهره گیری از نرم افزار Visage، او قادر است چهره های موجود در تصویر را پیدا کرده و سن، جنسیت و حالت چهره را حدس بزند. البته او قادر نیست افراد را شناسایی کند.

آمیکا

با وجود ظاهر فوق العاده آمِکا، اما این ربات هنوز قادر نیست به مانند انسان راه برود، البته شرکت Engineered Arts اعلام کرده برنامه ای برای این کار نداشته است.

Engineered Arts در این خصوص گفت: هنوز راه زیادی تا ساخت رباتی با چنین میزان از شباهت به انسان، در راه رفتن باقی است.

تکنولوژی رباتیک با سرعت خیره کننده ای در حال پیشرفت است. در سال های پیش ربات ها تنها قادر بودند اشیا را از زمین بالا ببرند و در حال حاضر چهره انسانی پیدا کرد اند. با چنین پیشرفتی در علم، آیا شورش ربات ها در دنیای سینما، به واقعیت تبدیل خواهد شد؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =