کارشناس بازار مسکن با اشاره به لزوم حمایت دولت از صنعتی‌سازان برای ورود به پروژه نهضت ملی مسکن، افزود: نیاز چندانی به ورود تکنولوژی و یا شرکت‌های خارجی برای ساخت واحدهای مسکن ملی نیست.

ساخت واحدهای ۴ تا ۷ طبقه در نهضت ملی مسکن

بیژن خطیبی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص استفاده از تکنولوژی های نوین در ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اظهار کرد: تکنولوژی های جدید برای ساخت واحدهای مسکونی این پروژه در کشور موجود است و نیاز چندانی به ورود آن از سایر کشورها نداریم.

وی افزود: با توجه به اینکه بیشتر ساختمان های نهضت ملی مسکن در ۴ تا ۷ طبقه ساخته می شوند و بلندمرتبه سازی به ندرت انجام می شود، نیاز چندانی به ورود تکنولوژی و یا شرکت خارجی برای اجرای آن نیست و سازندگان ایرانی توان انجام آن را دارند.

این کارشناس بازار مسکن اضافه کرد: البته احتمال می رود در برخی موارد نیاز به ماشین آلات صنعتی پیشرفته تر باشد که رفع این نیاز باید با حمایت دولت صورت گیرد و شرایط برای واردات آن تجهیزات تسهیل شود تا سازندگان مسکن بتوانند در اجرای موفقیت آمیز این طرح نقش داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: هزینه نهایی ساخت مسکن به شیوه سنتی و صنعتی در حال حاضر تفاوت چندانی ندارد، اما لازم است دولت طرح های تشویقی و تسهیلات ویژه ای برای صنعتی سازان در نظر بگیرد تا ترغیب به مشارکت بیشتر در اجرای این طرح شوند و واحدهای مربوطه با کیفیت و سرعت بالاتری ساخته و عرضه شوند.

مسکن ملی

خطیبی ادامه داد: پیش تر اعلام شده بود که دولت از سازندگانی که برای ساخت پروژه های مسکونی از تکنولوژی های نوین استفاده کنند، حمایت می کند و تسهیلات مناسبی به پروژه اختصاص می دهد که همین موضوع محرک خوبی برای سازندگان است تا ترغیب به مشارکت در این طرح شوند؛ هر چند که تخصیص این تسهیلات تاثیری روی کاهش قیمت نهایی ساخت مسکن ندارد، اما در زمینه تامین منابع مالی کمک خوبی به سازندگان است.

وی گفت: لازم است دولت از صنعتی سازان این حوزه حمایت جدی داشته باشد و با این کار عرصه را برای فعالیت بخش خصوصی در پروژه های ساخت مسکن ملی فراهم کند تا شاهد بهبود سطح کیفی واحدهای ساخته شده باشیم و این واحدها در مدت زمان کمتری به صاحبانشان تحویل شوند.

این کارشناس بازار مسکن یادآور شد: برای اثبات اثرگذاری حضور صنعتی سازان در پروژه های مسکونی می توان سازندگان کشور ترکیه را مثال زد که با حمایت دولت از بخش ساختمان سازی نوین توانستند به جایگاه خوبی در عرصه بین المللی دست پیدا کنند و صنعت ساختمان ترکیه را تقویت کنند.

وی تصریح کرد: رقابت بین سازندگان سنتی و صنعتی در حوزه مسکن، معنایی ندارد چرا که در حال حاضر یارانه های پنهانی که به بخش سنتی تزریق می شود، قابل قیاس با تسهیلات ارائه شده به بخش صنعتی نیست و اگر قرار باشد رقابتی صورت گیرد، هم این رقابت نابرابر است. بنابراین، حمایت دولت می تواند منجر به شکل گیری تحولی مثبت در عرصه ساختمان سازی کشور شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =