رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ممنوعیت واردات کالای مشابه تولید داخل، گفت: قبل از تشکیل مجلس یازدهم، برخی با وجود تولید داخل، به دنبال واردات پارچه‌های رومبلی و توزیع در بازار بودند.

اجازه واردات کالای مشابه تولید داخل را نمی‌دهیم

به گزارش کارآفرین نیوز، بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، مواد اولیه، منسوجات خانگی، ماشین های گلدوزی و محصولات نساجی در حال برگزاری است. در حین برگزاری این نمایشگاه، عزت‌الله اکبری، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به خبرنگار کارآفرین نیوز گفت: صنعت نساجی یک صنعت بومی بوده که جز افتخارات کشور است و تولیدات از ایران به خیلی از کشورها پیش از این صادر می‌شد. با این وجود، دولت به‌ تازگی با انبوهی از مشکلات در این بخش مواجه است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، مواد اولیه، منسوجات خانگی، ماشینهای گلدوزی و محصولات نساجی

اکبری تالارپشتی در خصوص مصوبه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مبنی بر واردات پارچه‌های رومبلی که پس از مدتی آن را باطل کرد نیز گفت: کمیسیون اصل ۹۰ به وظیفه خود آشنا است و کار خود را انجام می‌دهد. منتهی در حوزه‌های تخصصی ما در کنار این کمیسیون هستیم و این کمیسیون باید با ما مشورت کند.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص درخواست واردات پارچه توسط برخی از افراد، گفت: اینکه سازنده مبل اعلام کند، ما پارچه را خودمان وارد می‌کنیم، قابل‌قبول نیست و اگر بحث واردات در کشور باب شود و هر کسی بر اساس میل شخصی خود، اقدام به واردات کند، نظم و انضباط در تولید داخلی، دچار آشفتگی خواهد شد.

وی ادامه داد: گویا همکاران ما در عمل انجام شده قرار گرفته بودند و آقایان از قبل اقدام به واردات این محصول کرده بودند و پس از واردات به گمرک، به دنبال توزیع آن در کشور بودند.

اکبری تالارپشتی تاکید کرد: برای مجلس اصل تولیدکننده بوده و سایر افراد و ارگان‌ها نیز باید از قوانین حمایت از تولید تبعیت کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در خصوص واردات پارچه‌های رومبلی به کشور با وجود تولید باکیفیت داخلی، گفت: قبل از تشکیل مجلس یازدهم این اتفاق رخ‌داده بود که پس از تشکیل مجلس، با بررسی‌های صورت‌گرفته مشاهده شد که این محصول در داخل کشور تولید می‌شود و پاسخگوی نیاز داخل است. با این‌ وجود، از آنجایی‌ که در عمل انجام شده قرار داشتند، عده‌ای از افراد اعلام کردند که شما صرف‌نظر کنید و اجازه واردات داده شود.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، مواد اولیه، منسوجات خانگی، ماشینهای گلدوزی و محصولات نساجی

اکبری تالارپشتی ادامه داد: اگر افرادی دیگری در کمیسیون اصل ۹۰ رفته و با لابی به دنبال واردات هستند، تولیدکننده نیز وظیفه داشته با صحبت پیرامون مسائل و مشکلات خود مانع آن شود. در واقع تولیدکننده نیز همین راه را طی کند.

رییس کمیسیون صنایع و معادن از انجمن‌های کشور نظیر انجمن نساجی درخواست کرد مشکلات و مسائل خود را به‌ صورت کارشناسی به مجلس منعکس کنند تا نمایندگان مجلس با برگزاری جلسات تخصصی این مشکلات را به دولت و یا سایر اشخاص انتقال دهند.

اجازه واردات کالای مشابه تولید داخل را نمی‌دهیم

به گفته اکبری تالارپشتی، انتقال مشکلات به‌ صورت کارشناسی راهبرد جامعی برای موفقیت صنایع است. وی افزود: به طور مثال در صنعت خودروهای دیزلی جلسه‌ای با وزرای صمت و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد که خروجی جلسه بسیار قابل‌قبول بوده است. این جلسه در سال گذشته نیز برگزار شد که بسیاری از کارخانجات تعطیل بود و پس از برگزاری این جلسات، واحدهای تولیدی شروع به کار کردند و در حال حاضر در وضعیت خوبی قرار دارند. در واقع عملکرد صنعت خودروهای دیزل باعث حرکت صنایع دیگر شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در ادامه اظهار داشت: خواهش ما از انجمن‌ها این بوده که به‌ صورت کارشناسی مشکلات را به ما اعلام کرده و ما با هماهنگی این مشکلات را مرتفع خواهیم ساخت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =