صادرات پسته ایران از نظر وزنی در حالی ۹۲ درصد رشد کرد که برخی گزارش‌ها از کاهش قابل‌توجه مصرف داخلی پسته به واسطه کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت آن خبر می‌دهند.

صادرات پسته ایران ۹۲ درصد رشد کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، در ۱۱ ماهه سال ۹۹ بیش از ۱۸۰ هزار تن پسته به ارزش یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸، به لحاظ وزنی، رشد ۹۲ درصدی و به لحاظ ارزش نیز رشد ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد.

صادرات پسته سالیانه بیش از یک میلیارد دلار ارزآوری در کشور را به خود اختصاص داده است، سال ۹۸ پس از اینکه کشاورزان یک دوره افت تولید را طی کردند نزدیک به ۱۲۰ هزار تن پسته تولید و انتظار داشتند چشم‌انداز مطلوبی پیش رو داشته باشند.

در سال ۹۹ اتفاق دیگری افتاد و محسن جلال‌پور رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران و از تجار شاخص پسته ایران نسبت به وضعیت این محصول راهبردی صادراتی ایران هشدار داد.

این فعال اقتصادی در یادداشتی در این زمینه تاکید کرد:«معمولا در نیمه‌های اردیبهشت می‌شود چشم اندازی نزدیک به واقعیت از وضعیت تولید و بازار پسته در ماه‌های پیش‌رو ارائه کرد.پیش‌بینی اولیه این بود که با توجه به زمستان خوب سال گذشته و بارندگی‌های خوب نیمه اول فصل بهار، سال خوبی پیش رو داشته باشیم. به خصوص در نقاطی که سال ۱۳۹۸ محصول کمتری داشتند. درختان که سبز شدند و عملا اولین مرحله شکل‌گیری نطفه پسته بر درختان آغاز شد،شاهد تداوم بارندگی‌ها بودیم که این موج بارندگی به نوعی مانع از تکمیل فرآیند لقاح در درختان پسته شد. هرچند در برخی نقاط،شدت و حجم بارش‌ها به قدری بود که درختان صدمه هم دیدند.»

تا سال ۹۱  سالیانه حدود ۶۰۰ هزار تن پسته در جهان تولید می‌شد که ایران با تولید ۲۰۰ هزار تن، اولین تولیدکننده این محصول به شمار می‌رفت اما از سال ۹۰ آمریکا زمین های بیشتری را زیر کشت برد و به نخستین تولید کننده این محصول منحصر به فرد در جهان تبدیل شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =