سرپرست معاونت امور بانکی وزارت اقتصاد با اعلام اینکه تا پایان شهریور امسال، مانده بدهی غیرجاری تسهیلات گیرندگان به نظام بانکی کشور ۲۳۶ هزار میلیارد تومان است، از فراهم شدن زمینه ایجاد شرکت‌های اعتبارسنجی جدید خبر داد.

شرایط ایجاد شرکت‌های اعتبارسنجی جدید بانکی فراهم شد

به گزارش کارآفرین نیوز، عباس مرادپور با اشاره به اینکه در نظام بانکی بدهکاران جاری و غیرجاری داریم، درباره علل رشد بدهی‌ها به نظام بانکی، افزود: نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات در شهریورماه سال جاری ۶.۸ درصد است که این نسبت در سال‌های گذشته، بسیار بیشتر بود.

سرپرست معاونت امور بانکی وزارت اقتصاد ادامه داد: در برخی اوقات، مشتریان خوش حساب و فعالان اقتصادی به علت رکود اقتصادی، تحریم ها، محدودیت‌های بین المللی، تورم و رشد نرخ ارز، در تسویه اقساط تسهیلات دچار مشکل می‌شوند و بخشی از این بدهکاران نیز، مشتریان بدحساب هستند که متاسفانه تسهیلات بانکی را دریافت کردند، اما پس ندادند.

متخلفان بانکی

مرادپور افزود: بدهکاران غیرجاری شامل هر دو بخش می‌شوند.

تسویه ۲۹ هزار میلیاردی بدهی دولت به بانک‌ها

سرپرست معاونت امور بانکی وزارت امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: بر اساس آخرین آمار، بدهی دولت به بانک ها که در پایان سال ۱۳۹۷ حسابرسی شده، ۱۲۸ هزار میلیارد تومان است. پارسال حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان از این رقم تسویه شد.

وی اضافه کرد: وجود نظام اعتبارسنجی دقیق و جامع در کشور احساس می شود، هرچند از سال ۱۳۸۶ که وزارت اقتصاد مصوبه ای را پیشنهاد داد، هیات وزیران نیز نظام سنجش اعتبار را تصویب کرد.

مرادپور ادامه داد: دو شرکت اعتبارسنجی به وجود آمد و در سال ۱۳۹۸ این مصوبه اصلاح شد و شورای سنجش اعتبار در بانک مرکزی تشکیل شد و همه آئین نامه های مربوط تصویب شده و شرایط برای ایجاد شرکت های اعتبارسنجی جدید فراهم شده است.

بانک مرکزی

سرپرست معاونت امور بانکی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: این شرکت ها خصوصی هستند و تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =