معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، گفت: کسب و کارهای خُرد اینترنتی می‌توانند به صورت کاملا سیستمی و برخط و صرفا با ارایه اطلاعات هویتی و دامنه خود، نسبت به اخذ اینماد بی‌ستاره اقدام کنند.

کسب و کارهای خُرد اینماد بدون ستاره دریافت کنند

به گزارش کارآفرین نیوز، با اجباری شدن دریافت اینماد برای کسب‌وکارهای اینترنتی از روزهای ابتدایی آذرماه با این ضمانت اجرایی که امکان استفاده از پرداخت‌یارها برای سایت‌های خرید و فروش فاقد اینماد از بین می‌رود، موجی از انتقادات گسترده توسط کارشناسان و فعالان اقتصاد دیجیتال کشورمان به راه افتاد.

اصلی‌ترین نقد آنها این است که اساسا رگولاتور و سیاست‌گذار ضوابط و آیین نامه‌ای برای دریافت مجوز برخی از کسب‌وکارهای نوظهور مشخص نکرده که آنها بتوانند از این طریق مجوز کسب و سپس به فکر دریافت اینماد باشند.

از سوی دیگر پیشنهادشان این است که اینماد به جای تنظیم‌گری و یک مجوز اجباری، صرفا تبدیل به یک امتیاز ویژه کسب و کارهایی شود که بخواهند از آن استفاده کنند.

حجم انتقادات به قدری زیاد بود که حتی محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی به موضوع ورود کرده و در تذکری صریح از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد خواست هر چه زودتر این موضوع حل شود.

حالا معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی راهکاری در مقابل کسب و کارهای خُرد قرار داده و به آنها پیشنهاد داده از اینماد بدون ستاره استفاده کنند.

مهران محرمیان با اشاره به الزام قانونی اخذ اینماد، تصریح کرد: موضوع الزام اخذ اینماد برای پذیرندگان شرکت‌های پرداخت یار به استناد ماده ١٠٣ آیین نامه اجرایی ماده ١٤ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی اجرایی شده است. این آیین نامه مصوب آبان ماه سال ۱۳۹۸ هیات دولت بوده و طی بیش از دو سال گذشته تلاش شده به صورت تدریجی اجرای تکالیف به گونه‌ای که اختلالی در کسب و کارها ایجاد نشود، پیگیری شود.

اخبار مرتبط:

"اینماد" فقط تشریفات شروع کار است؛ امکان نظارت ندارد

مخالفت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اجباری شدن اینماد

«اینماد» اجباری؛ آری یا خیر؟

اینماد

محرمیان همچنین تاکید کرد: در راستای حمایت از کسب و کارهای خُرد، مرکز توسعه تجارت اقدام به طراحی نماد بی ستاره کرده و اخذ این نوع اینماد در کمترین زمان و با حداقل اطلاعات امکان پذیر است. کسب و کارهای خُرد می توانند به صورت کاملا سیستمی و برخط و صرفا با ارایه اطلاعات هویتی و دامنه خود نسبت به اخذ این نوع اینماد اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه اخذ اینماد یکی از ابزارهای شناسایی اهلیت کسب و کارها در فضای مجازی است، اظهار داشت: وجود این نشان در سایت‌های پذیرندگان فضای مجازی، موجبات اعتماد بیشتر مشتریان را فراهم می کند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بانک مرکزی همواره اهتمام ویژه ای در اجرای قوانین مجلس و مصوبات هیات دولت دارد؛ در این خصوص نیز پیش از اجرا تلاش کرده با انجام هماهنگی های لازم با مرکز توسعه تجارت موجب کاهش دغدغه‌های کسب و کارها شود و هرگونه پیشنهادی که باعث تسهیل شروع کسب و کارها شود را مورد بررسی قرار خواهد داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =