این روزها با افزایش محبوبیت بلاکچین اتریوم، واژه‌های گَس اتریوم، نانو اِت و گُوِی زیاد شنیده می‌شود که گاهی به جای هم به کار برده می‌شوند.

گَس (Gas Ethereum)، گوی یا نانو اِت؟

گس اِتِریوم (Gas Ethereum)؛ هزینه محاسبات تراکنش ها در بلاکچین اتریوم را می گویند. در واقع هزینه پردازش معاملات کاربران در شبکه اتریوم است که با نماد gwei (گُوِی) نشان داده می شود و هر گَس معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ اِتِر (۱۰ به توان منفی ۹) است. یعنی به جای اینکه بگویید هزینه تراکنش شما ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ اِتِر شده است می توانید بگویید یک گُوِی پرداخت کرده اید. گاهی هر سه واژه گس اتریوم، گُوِی و نانو اِت (Nanoeth) به جای هم به کار می روند.

گَس؛ معادله محاسباتی تراکنش های بلاکچین اِتِریوم است و gwei (گوی) یا نانو اِت؛ هزینه محاسبات.

گَس؛ در واقع یکی از ویژگی های اصلی بلاک چین و اکوسیستم اِتِریوم است که برای حفظ امنیت شبکه اتریوم، دریافت و هزینه می شود که البته با افزایش محبوبیت و تعداد تراکنش ها، هزینه گس نیز افزایش می یابد.

قیمت واقعی گس، به واسطه میزان عرضه و تقاضا بین شبکه ماینرها تعیین می شود. در واقع گس برای تخصیص منابع ماشین مجازی اتریوم (EVM) مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین اپلیکیشن های غیرمتمرکز (Dapp) مانند قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) می توانند به شیوه غیر متمرکز (Decentralized) اما ایمن و غیرقابل نفوذ اجرا شوند.

گَس (Gas Ethereum)، گوی یا نانو اِت؟

از آنجا که برای انجام موفقیت آمیز هر تراکنش، گس یا محاسبات تراکنش مورد نیاز است، بنابراین هر چه تراکنش های کاربر از پیچیدگی بیشتری برخوردار باشد یا تعداد قراردادهای هوشمند بیشتری داشته باشد، میزان گَس دریافتی از کاربر بیشتر می شود.

البته برخی روش ها برای کاهش میزان گس پرداختی وجود دارد که ابزار Etherscam یکی از آنهاست. برخی صرافی های قدرتمند نیز برای جذب کاربران بیشتر، روش هایی برای کاهش گس پرداختی به کاربران پیشنهاد و ارائه می دهند.

شاید به زبان ساده بتوان گفت گس؛ هزینه پرداختی برای اجرای موفقیت آمیز تراکنش ها بر بستر بلاکچین اتریوم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =