رییس اتحادیه انجمن‌های علوم گیاه پزشکی ایران گفت: میزان سرمایه‌گذاری روی فناوری‌های نوین آبیاری در کشور بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است و در این زمینه نیازمند استفاده از شیوه‌های گذشته به همراه استفاده از دستاوردهای مدرن هستیم.

غفلت از سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نوین آبیاری

محمدرضا رضاپناه در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص تاثیر استفاده از فناوری های نوین آبیاری در مدیریت مصرف آب، اظهار کرد: اثرگذاری استفاده از فناوری های نوین آبیاری در مدیریت مصرف آب، قطعی و اثبات شده است و می تواند منجر به بالا بردن بهره وری، یکپارچه سازی اراضی و انتقال آب به مزارع بدون هدررفت و... شود.

وی افزود: با این حال، نمی توان فقط تکنولوژی های روز آبیاری را جزو فناوری های نوین این حوزه معرفی کرد و تاریخ به ما می گوید که استفاده از قنات و سدهای زیرزمینی که مربوط به هزاران سال قبل در ایران است هم شیوه هایی موثر در ذخیره سازی و مدیریت مصرف آب بودند و هنوز کارایی دارند.

رییس اتحادیه انجمن های علوم گیاه پزشکی ایران اظهار کرد: در حال حاضر از فناوری های نوین آبیاری در برخی مناطق ایران استفاده می شود و مرکز مطالعات استراتژیک آب و کشاورزی و سازمان تحقیقات کشاورزی و چندین واحد فعال دیگر، اقدامات خوبی در این جهت انجام دادند که حاصل تحقیقات و تلاش های آن ها در بهبود وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی اثرگذار است.

قنات

وی ادامه داد: استفاده از قنات ها جزو تکنولوژی های آبیاری اثرگذار در مدیریت مصرف است و شیوه ای باارزش و کاربردی تلقی می شود که نادیده گرفتن آن دور از انصاف است؛ همانطور که نیاکان ما با ایجاد سدهای زیرزمینی، آب را به سمت دخمه های زیرزمینی بزرگ هدایت می کردند و با اینکار از هدررفت آب جلوگیری می کردند، امروز هم می توان با بهره گیری از این روش ها در کنار استفاده از فناوری های نوین آبیاری، وضعیت ذخایر آب و کشاورزی کشور را بهبود بخشید.

رضاپناه خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی که با استفاده از قنات ها آبیاری می شوند، معمولا جزو محبوب ترین ها هستند چنانکه، در منطقه ای از استان خراسان جنوبی آبیاری زعفران با قنات صورت می گیرد که همین مسئله باعث محبوبیت این نوع زعفران در بازارهای جهانی شده است؛ این امر نشان دهنده این بوده که تکنولوژی های قدیمی و سنتی ذخیره آب بسیار مفید بودند و هنوز هم قابلیت بکارگیری دارند.

دانشیار موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور با تاکید بر اهمیت استفاده از شیوه های قدیمی ذخیره آب همراه با استفاده از فناوری های نوین آبیاری، گفت: متاسفانه میزان سرمایه گذاری روی فناوری های نوین آبیاری در کشور بسیار ناچیز است و حتی می توان گفت بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است که نیاز به توجه ویژه دارد.

وی ابراز کرد: بهبود وضعیت کشاورزی کشور در گرو حمایت و توجه خاص دولت به این بخش و ارائه تسهیلات مناسب به کشاورزان از سوی بانک ها است تا اوضاع بحرانی تر از این نشود. اگر هم دولت منابع و اعتبار لازم برای سرمایه گذاری در این بخش را ندارد، می تواند به جذب سرمایه گذاران خارجی بپردازد و با اینکار امنیت آبی، انرژی و غذایی کشور را تامین کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =