با اینکه رمز ارزها هنوز از پشتوانه دولت‌ها برخوردار نیستند، اما با افزایش تقاضا، سرمایه‌گذاری‌های فراوانی در رمز ارزها صورت گرفته است، اما به دلیل عدم وجود شرایط قابل اتکا برای برخی ارزهای مجازی، خطر از دست رفتن سرمایه‌ها وجود دارد.

پشت پرده رونق بازار کریپتوکارنسی‌ها

بازار نوپای ارزهای دیجیتال، بسیار ناپایدار و نوسانی است و همه این را می دانند. این روزها از رشد حبابی یا سقوط رمز ارزها بسیار می شنویم. از مجموع اخبار روزانه گاهی تصور می کنیم کریپتو؛ مقوله ای برای فریب است و گاهی رویای یک شبه پولدار شدن در سر می پرورانیم.

هنوز هم بسیاری از افراد بدون آگاهی از مفاهیم کلیدی و فقط به تصور سوددهی کلان این حوزه، به آن ورود کرده اند، مفاهیم کلیدی از جمله تفاوت پول فیات و رمزارز و پشتوانه هر یک از آنها، عوامل موثر بر قیمت و ارزش بازار آنها و ...

با این حال، اگر از چگونگی ایجاد ارزش بازار رمز ارزها و عوامل موثر بر آن اطلاع داشته باشید، شاید با آموزش اصولی، بتوانید فعالیت در بازار کریپتو را به فرصت سرمایه گذاری سوددِه تبدیل کنید.

پشت پرده ارزش کریپتو چیست؟

پول فیات؛ پول رسمی و رایج هر کشور است که از سوی بانک مرکزی آن کشور، چاپ و پشتیبانی می شود. اما هنوز رمز ارزها از پشتوانه قانونی و دولتی برخوردار نیستند و به عنوان پول رسمی در معاملات، مورد پذیرش قرار نمی گیرند.

مانند هر ارز یا پول رایجی، رمز ارزها هم ارزش خود را از جامعه کاربران به دست می آورند. مانند تقاضای کاربران، میزان قابلیت دسترسی و کاربُردپذیری رمز ارز. دولت ها امکان افزایش میزان پول فیات موجود در جامعه را دارند؛ اما منابع رمزارز موجود در جهان ثابت است که بر قیمت آن تاثیر گذار است.

البته باید یادآور شد که هنوز هم بیشتر ارزهای دیجیتال موجود در بازار توسط شرکت های مرتبط با بلاکچین های خصوصی صادر می شوند. برخی عوامل مرتبط با ارزش رمز ارزها از کارآمدی و تصویر موجود از این شرکت ها نشات می گیرد. عواملی مانند زیست پذیری و سوددهی پروژه کریپتو و ارزش قابل درک و تصور شده آن (Perceived Value).

دیدگاه کلی نسبت به آنچه رمز ارزها را ارزشمند می‌سازد

یک رمز ارز برای آنکه با ارزش محسوب شود باید کاربُرد پذیر باشد. اساسا هر رمز ارز، مظهر استفاده از یک دفتر کل (Ledger) دیجیتال غیرمتمرکز یا تکنولوژی بلاکچین است. بنابراین برای اینکه یک رمز ارز، با ارزش و دارای ارزش سرمایه گذاری شود، باید در یک اکوسیستم بلاکچین خاص مانند بلاکچین اتریوم قابل استفاده شود.

دفتر کل یا لِجِر توزیع شده (DLT) یا غیرمتمرکز به نوعی پایگاه داده ای در سایت ها و سیستم های مختلف گفته می شود که حذف واسطه معامله (clearing house)، مهم ترین ویژگی آن است. در پایگاه های داده ای متمرکز و غیرتوزیعی (Centralized ledger)، مانند شرکت های امروزی، یک واسطه برای پردازش یا تایید اعتبار معاملات وجود دارد که احتمال خطای انسانی یا نفوذ و کنترل توسط هکرها در این روش بسیار زیاد است اما در روش غیر متمرکز، روش های متفاوتی برای بهره مندی از غیرقابل سانسور و غیر قابل نفوذ بودن این پلتفرم ها وجود دارد مانند کُلد والت ها (Cold Wallet) که به دلیل عدم اتصال دائمی به اینترنت، امکان سرمایه گذاری طولانی مدت را بدون نگرانی از حملات هکرها فراهم می سازد.

کریپتوکارنسی

دفتر کل توزیع شده (DLT)، مفهوم بسیار گسترده ای است که بلاکچین (Blockchain) فقط یک گونه خاص از آن است که امروزه کاربرد بسیاری پیدا کرده است. به عنوان مثال به بلاکچین اتریوم نگاه کنید. بدون اِتِر (Ether)، نمی توان از پلتفرم اتریوم استفاده کرد. سکه اِتِر برای پردازش معاملات در بستر اتریوم طراحی شده است، بنابراین ارزش اتریوم، وابستگی مستقیم به میزان تقاضای خدمات جامعه جهانی در پلتفرم اتریوم دارد.

کاربُرد پذیری و میزان تقاضای هر رمز ارز نیز شامل پرداخت های تقسیم شده و شیوه تبادل و تسعیر در اکوسیستم یک بلاکچین می شود که همگی بر ارزش رمز ارز تأثیرگذار است.

کمیابی کریپتو

پیش تر تاکید کردیم که منابع کریپتو در جهان محدود است، بنابراین محدودیت موجودی سکه های دیجیتال، یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت و ارزش بازار آن است. مطلوب ترین حالت برای ارزشمند شدن رمز ارز، پیشی گرفتن تقاضا از عرضه است. به طور مثال، تعداد بیت کوین (BTC) در گردش، هرگز از ۲۱ میلیون فراتر نمی رود که البته تاکنون ۱۰ درصد آن نیز استخراج نشده است. همین موضوع سبب شده که پُرطرفدارترین رمز ارز بازار، به دلیل تقاضای فراوان، همچنان در صدر فهرست قیمت قرار داشته باشد.

با هدف فراهم سازی شرایط تقویت ارزش رمز ارز و جلوگیری از کاهش ارزش آن، مکانیسم توکن سوزی یا توکن بِرن (Burning) اجرا می شود. در این مکانیسم، تعدادی از کوین های مدنظر را از بین می برند تا تعداد کوین های موجود و در گردش کاهش یابد و در پی کاهش تعداد کوین ها و عرضه محدود، ارزش آن افزایش یابد.

ارزش ادراک شده پروژه رمز ارز

ارزش هر رمز ارز به قابلیت سوددهی، زیست پذیری و روند توسعه پروژه آن رمز ارز بستگی دارد. پروژه هایی که به توسعه ادامه می دهند، مراحل مهم را به صورت متوالی طی می کنند، شراکت های چشمگیر و موفق ایجاد می کنند یا نرم افزارهای کاربَر پسند (user friendly) عرضه می کنند، از ارزش بازار (Market Cap) بالاتری برخوردار می شوند.

از آنجا که بازار کریپتوکارنسی هنوز از طرف دولت ها پذیرفته نشده است (السالوادور تنها کشوری است که از چندی پیش، قانون پذیرش بیت کوین را در عمل اجرا کرده است)، ریسک ورود به این بازار بسیار بالاست. به دلیل ماهیت نوین و ناشناخته این بازار، آموزش صحیح و پایه ای مفاهیم و عوامل موثر می تواند از ورود بی محابا به این بازار جلوگیری کند. این روزها بسیاری از افراد بدون هیچ پشتوانه آموزشی اقدام به ورود به این بازار می کنند که عدم آگاهی از اصول سرمایه گذاری می تواند دارایی افراد را به خطر بیندازد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =