شاخص نسبت اسکناس و مسکوک به نقدینگی نشان می‌دهد این شاخص از ۳.۱۸ درصد در شهریور ۹۵ به ۱.۷۹ درصد در شهریور ۱۴۰۰ رسیده که نشان دهنده کاهش میزان استفاده از پول فیزیکی در جامعه و رشد بانکداری الکترونیک است.

استفاده از پول فیزیکی در مبادلات کاهش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، روند دو شاخص مهم یعنی نسبت ارزش تراکنش های شاپرک به نقدینگی و نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی امکان بررسی و مقایسه تغییرات ارزش تراکنش های پرداخت الکترونیک و حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از کل نقدینگی در طول زمان را ممکن می سازد.

بر این اساس، بررسی آمارهای ارائه شده نشان می دهد که نسبت ارزش تراکنش های شاپرکی از ابتدای سال ۹۵ تا شهریور سال جاری، صعودی بوده و از ۷.۷۰ درصد در فروردین ۹۵ به ۱۵.۹۱ درصد در پایان تابستان امسال رسیده است.

نمودار تراکنش شاپرکی

بر پایه این گزارش، در نقطه مقابل میزان اسکناس و مسکوک به نقدینگی در طول این مدت روند کاهشی داشته و از ۳.۱۸ درصد به ۱.۷۹ درصد رسید که این مسئله نشان دهنده افزایش استفاده جامعه از ابزارهای پذیرش الکترونیکی است و برآوردها نیز نشان می دهد که میزان استفاده جامعه از ابزارهای الکترونیک پرداخت بیشتر شود.

افزایش استفاده از ابزارهای الکترونیک در مبادلات و پرداخت ها و کاهش میزان اسکناس و مسکوک در پرداخت ها می تواند باعث کاهش تزریق پول پرقدرت به اقتصاد نیز شود. همچنین بخشی از نیاز جامعه به پول فیزیکی با توسعه شبکه پرداخت الکترونیک کارت جبران خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =