سیستم اشتراک‌گذاری فایل‌های توزیع شده (NFS)، به دلیل فراهم سازی امکان استفاده از یک فایل واحد برای کاربران مختلف در سیستم‌های متفاوت، هزینه‌های اشتراک‌گذاری و ذخیره‌سازی فایل را بسیار کاهش داده است.

سیستم اشتراک‌گذاری فایل‌های توزیع شده یا "NFS" چیست؟

به گزارش کارآفرین نیوز، شرکت Sun Microsystems در سال ۱۹۸۴ میلادی، سیستم اشتراک گذاری فایل های توزیع شده را راه اندازی کرد که به آن فایل های شبکه ای نیز گفته می شود.

NFS در ابتدا برای سیستم های یونیکس موجود طراحی شد، اما اکنون برای بیشتر سیستم های نامتقارن کاربرد دارد. در واقع می توان گفت یک استاندارد اینترنتی است که بر اساس اصل به اشتراک گذاری ناهمگون یا ناهمسان بنا شده است.

طی چند سال گذشته، سیستم اشتراک گذاری فایل های توزیع شده (Network File System) توانسته در جهت تضمین امنیت، تسهیل به اشتراک گذاری فایل ها و عملکرد بهتر گام های بلندی بردارد که هر سه مورد از مزایای سیستم NFS هستند. کاربران متعدد از سیستم های متفاوت می توانند از یک فایل مشترک در سیستم های متفاوت در لحظه استفاده کنند.

NFS

در واقع NFS یک استاندارد باز مصوب کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) است که در چارچوب درخواست نظر (RFC) که از مصادیق انتشار در حوزه فناوری است انجام می گیرد و این روزها کاربرد بسیار پیدا کرده است.

از آنجا که این سیستم به کاربران کامپیوترهای مختلف اجازه می دهد از یک فایل موجود استفاده کنند، بنابراین افراد به اطلاعات واحد دسترسی خواهند داشت، بدون آنکه نیاز به ذخیره سازی دوباره داشته باشند. کاهش هزینه های ذخیره سازی با اشتراک اپلیکیشن های کامپیوترها و تداوم روایی و پایایی اطلاعات در دسترس از ویژگی های مهم این سیستم اشتراک گذاری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =