رییس قوه قضاییه با اشاره به چهار ابهام مهم در بورس کشور که سازمان بورس باید پیرامون آن‌ها شفاف‌سازی و رفع ابهام کند، گفت: از طرف ناظران بورس دخالت‌های غیرمتعارف در امر خریدوفروش سهام صورت می‌گیرد.

روایت اژه‌ای از دخالت‌های نامتعارف ناظران بورس

به گزارش کارآفرین نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه نیز مانند بسیاری از بازارهای دیگر دادوستد دارای سود و زیان است و طبعاً افراد با اختیار و آگاهی و آشنایی با بازار باید وارد آن شوند، لکن رشد فوق‌العاده شاخص بورس در سال‌های ۹۸ و ۹۹ غیرمتعارف و غیرمنطقی بود و به همین جهت خیلی از دلسوزان و سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی کل کشور به مسئولین ذی‌ربط به‌صورت کتبی و شفاهی هشدار دادند و موارد خلاف را متذکر شدند.

جلسه سازمان بورس و قوه قضاییه

محسنی اژه‌ای با اشاره به دغدغه‌های موجود در خصوص ریزش بورس در کشور گفت: باید تلاش و ابعاد نظارتی بازار سرمایه تقویت شود تا فرصت بازار سرمایه به ضد آن تبدیل نشود.

به گفته رییس عدلیه کشور، با افزایش غیرمتعارف شاخص بورس و تبلیغات صورت‌گرفته در سال‌های ۹۸ و ۹۹ جمع کثیری از مردم بدون اطلاع و آشنایی کافی کد بورسی گرفتند. وی افزود: در آن مقطع زمانی سازمان بورس هم اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی مناسبی انجام نداد و در این فضا بعضی افراد کل موجودی را وارد بورس کردند و حتی بعضی از مردم با شرایط پیش‌آمده از بستگان و آشنایان خود نیز وجوهی را اخذ کرده و وارد بورس شدند و در حال حاضر برای این دسته مشکل مضاعفی به وجود آمده است.

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌های خود به «نمایش صف خریدوفروش در بورس»، «دخالت‌های ناظرین بورس در فرایند خریدوفروش سهام‌داران» و «خرید سهام با کد بورسی افراد حقیقی از سوی صندوق‌های حقوقی» اشاره کرد و افزود: این موارد ابهاماتی است که اعضای هیات مدیره سازمان بورس باید در رابطه‌با آن شفاف‌سازی و رفع ابهام کنند.

اخبار مرتبط:

توافقات اولیه برای ایجاد بانک تسویه در بورس

"پول‌بک" مفهومی برای سوددهی در بورس

ضوابط ورود کسب‌وکارهای نوپا به بازار سرمایه نهایی شد

ابلاغ دو مصوبه مهم در راستای افزایش شفافیت ناشران بورس

آیا رشد شاخص کل بورس معیار قضاوت مثبت دولت ها است

توصیه وزیر اقتصاد به سهامداران بورس

وی ادامه داد: ناظرین بورس دخالت‌های غیرمتعارف در امر خریدوفروش سهام صورت می‌دهند و اموری بر سهام‌داران حقیقی و حقوقی تحمیل می‌شود و فرضاً نمادی بدون ضابطه بسته می‌شود، بدون اینکه توضیحی داده شود.

محسنی اژه‌ای در پایان اظهار داشت: این موارد سبب رانت و فساد شده و باید در خصوص همه این موارد شفاف‌سازی شود، لذا سازمان بازرسی این مسائل را به‌ صورت جدی دنبال کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =