ثبت‌نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن که از اواخر مهرماه ۱۴۰۰ آغاز شده و تاکنون بیش از دو میلیون و ۳۱ هزار نفر نیز درخواست خود را به ثبت رساندند، تا پایان آذرماه ادامه دارد و متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه ثمن، درخواست خود را ثبت کنند.

آخرین جزییات ثبت‌نام نهضت ملی مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، قانون جهش تولید و تامین مسکن همزمان با شروع به کار دولت سیزدهم با هدف ساخت چهار میلیون مسکن طی چهار سال (سالانه یک میلیون مسکن) ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

برابر این قانون، بانک ها موظف شدند ۲۰ درصد تسهیلات خود را به بخش مسکن تخصیص دهند. همچنین، برای پرداخت یارانه و کمک به کسانی که در دهک های پایین درآمدی قرار دارند صندوق ملی مسکن تشکیل شد و این صندوق با استفاده از منابع در اختیار و منابعی که بانک ها از ۲۰ درصد تسهیلات پرداخت می کنند، نرخ سود را برای دهک های اول تا سوم حدود ۴ تا ۱۲ درصد پایین می آورد.

ادامه ثبت نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تا پایان آذر

در قالب طرح نهضت ملی مسکن که یکی از سیاست های کلان دولت سیزدهم در بخش مسکن محسوب می شود و تاکیدات بسیاری روی اجرای آن شده، قرار است شرایطی برای خانواده های فاقد مسکن فراهم شود تا آن ها هم بتوانند صاحب خانه شوند و رویای خانه‌دار شدن‌شان را به واقعیت تبدیل کنند.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، ثبت نام متقاضیان این نوع مسکن (در تمام شهرهای کشور) از ۲۸ مهرماه امسال در سامانه نهضت ملی مسکن (سامانه ثمن) به نشانی https://saman.mrud.ir آغاز شده و تا پایان آذرماه ادامه خواهد داشت.

ساختمان

چه کسانی مشمول ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن می‌شوند؟

در آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن نهضت ملی آمده است که متقاضی و افراد تحت تکفل او باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از ۱ فروردین ۱۳۸۴ به بعد) بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد و فرم «ج» آن ها در استعلام از سامانه مربوطه سبز باشد. همچنین متقاضی متاهل و یا سرپرست خانوار باشد و مجردان هم با شرط تاهل در زمان تحویل واحد می توانند اقدام به ثبت نام کنند.

علاوه بر آن، در این آیین نامه آمده که زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن و نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور و معلولان جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور، بدون شرط سرپرست خانوار بودن در زمره متقاضیان واجد شرایط نهضت ملی مسکن قرار می گیرند.

البته، متقاضیان زن متاهل می توانند با ارائه تعهدنامه محضری از طرف همسر مبنی بر پذیرش شرایط واگذاری به همسر و به شرط تکمیل اطلاعات فرم «ج» به نام متقاضی و همسرشان از مزایا و امکانات این برنامه برخوردار شوند.

مسکن

طبق این آیین نامه، متقاضی باید دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت (در ۵ سال اخیر) در شهر مورد تقاضا باشد. این شرط برای مهاجرین از کلانشهرها به سایر شهرهای کشور و برای کارمندان دولت به یکسال کاهش می یابد.

ناگفته نماند که متقاضیان واجد شرایط تایید شده در سامانه که نتیجه آن اوایل دی ماه ۱۴۰۰ اعلام خواهد شد، باید برای استفاده از واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی حائز شروطی همچون نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (چک برگشتی، تسهیلات معوقه و...) و توانایی تامین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی بر اساس قیمت تمام شده طی مراحل ساخت باشند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن

مدارک مورد نیاز برای احراز شرایط بدین شرح اعلام شده است: بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی، بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی و افراد تحت تکفل، بارگذاری تصویر گواهی سرپرستی در صورت ضرورت، بارگذاری تصویر سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین، بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر (شامل گواهی تحصیل فرزندان، مدارک مربوط به محل تولد متقاضی یا همسر و یا فرزندان، جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر، سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا همسر، گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر، گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان). لازم به ذکر است که اجاره نامه به عنوان سابقه سکونت ۵ ساله در سامانه نهضت ملی مسکن قابل قبول نیست.

استان های البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، قزوین، گیلان، فارس، مازندران، مرکزی، یزد، هرمزگان، مناطقی هستند که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده برای متقاضیان برخی از شهرهای آن ها در تعدادی از شهرهای مجاورشان، تامین زمین صورت گرفته و متقاضی می تواند بر اساس آن در شهر مجاور ثبت نام کند.

شهرهای مجاور (محل تامین مسکن) شامل شهر جدید هشتگرد در استان البرز، راسک و نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان، شهر جدید سهند و شهر جدید شهریار در استان آذربایجان شرقی، شهر ارومیه و خوی در استان آذربایجان غربی، شهرهای جدید مجلسی و بهارستان و فولادشهر و شهر گلپایگان در استان اصفهان، شهر جدید نایبند در استان بوشهر، شهرهای جدید پرند و هشتگرد و ایوانکی و پاکدشت و رباط کریم در استان تهران، شهرهای جدید گلبهار و بینالود در استان خراسان رضوی، شهرهای جدید شیرین شهر و رامین در استان خوزستان، شهر جدید ایوانکی در استان سمنان، شهرهای سراوان و رامشاد و تیس در استان سیستان و بلوچستان، شهرهای مهرگان و تاکستان در استان قزوین، شهر ماسال در استان گیلان، شهرهای صدرا و اشکنان در استان فارس، شهرهای هادیشهر-بابل-بابلسر و مرزن آباد و سورک و کلارآباد و جویبار و نور و رویان در استان مازندران، شهرهای مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی، شهر یزد در استان یزد، شهر جدید علوی در استان هرمزگان، می شوند و متقاضیان در شهر مجاور از امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن برخوردار هستند.

مسکن ملی

برابر آخرین اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تاکنون بیش از دو میلیون و ۳۱ هزار و ۷۸۳ نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی نیز به تازگی اعلام کرد: در سازمان ملی زمین و مسکن سعی شده تا پایان سال، زمین ۴ میلیون واحد مسکونی تعیین تکلیف شود کما اینکه تاکنون زمین برای بخش بزرگی از این ۴ میلیون واحد تامین شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =