لایحه بودجه‌ای که دولت سیزدهم تدوین کرده، امروز پس از یک هفته تاخیر به بهارستان می‌رسد و آنچه که مشخص است سه اصل ثبات اقتصادی، عدالت محوری و کیفیت بودجه‌ریزی؛ محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه کشور است.

سه محور کلیدی لایحه بودجه ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین نیوز، دولت سیزدهم در حالی اولین بودجه خود را راهی بهارستان می کند که تاکید فراوانی بر اصلاح ساختار بودجه داشته است. از همین نظر، سازمان برنامه و بودجه، دست به تغییر در نحوه تدوین این لایحه مهم مالی زده است.

بر این اساس، به منظور ثبات اقتصادی و دست یابی به رشد اقتصادی ۸ درصد، دولت برنامه های خاصی در نظر گرفته است. عدم استقراض از بانک مرکزی، بودجه بدون کسری و کنترل هزینه های جاری، کنترل اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی و طرح های اقتصادی براساس آمایش سرزمینی از بخش های مهم دستیابی به رشد اقتصادی و کنترل تورم عنوان شده است.

لایحه بودجه 1401

براساس اخبار منتشر شده، بودجه سال آینده، ۸۵ ردیف کلان ملی و استانی داشته که در این مدل به جای تحصیص بودجه به ردیف های بودجه، وزارت خانه ها و دستگاه های کلان و استانداران مسئول تخصیص و نظارت بر بودجه هستند و همچنین در برنامه بودجه سال ۱۴۰۱، به استانداران اختیاراتی داده شده که براساس مدل صندوق پیشرفت و عدالت، به دنبال توسعه و آبادانی استان باشند.

طبق شنیده‌ها قرار است برای بودجه سال ۱۴۰۱ حدود ۸۵ ردیف کلان ملی و استانی وجود داشته باشد. در این مدل به جای تخصیص بودجه به ردیف‌های بودجه که هر دستگاه و بعضا طرح‌ها اعتبار مستقل و مجزا دارند، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های کلان و مادر و استانداران مسئول تخصیص و نظارت بر بودجه هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =