بانک جهانی اعلام کرد: با وجود گسترش و رونق روزافزون خدمات فین تکی در دنیا، هنوز تعداد قابل ملاحظه‌ای از جمعیت جهان معادل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر، حتی یک حساب بانکی ندارند.

۲۵ درصد جمعیت جهان حساب بانکی ندارند!

با گسترش خدمات فین تک در دنیا می توان به آینده روشن سیستم خدمات دهی بانک ها و تسهیل دریافت و پرداخت امیدوار بود. در دوران پاندمی نیز تبادل فیزیکی پول، بسیار کاهش یافت و شاهد روند فزاینده رونق بیش از پیش خدمات فین تک در دنیا هستیم.

اما در این میان آمار مردمی که حتی یک حساب بانکی هم ندارند بسیار قابل توجه است. طبق آمار بانک جهانی (WB)، هنوز هم بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان فاقد حتی یک حساب بانکی هستند که نزدیک به ۲۵ درصد جمعیت جهان را شامل می شود.

بانک جهانی

آمار اخیر پلتفرم تحقیق و پژوهش Merchant Machine نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد مردم مراکش، ویتنام، مصر، فیلیپین و مکزیک فاقد حساب بانکی هستند.شکی نیست که این گزارش اشاره به توسعه یافتگی یا عدم آن در کشورهای جهان دارد.

نام روسیه، هند و چین در رتبه های ۲۳ تا ۲۵ این فهرست دیده می شوند. نکته قابل توجه در این مقایسه، آمار ۲۴ درصدی جمعیت فاقد حساب بانکی در روسیه است. چین و هند به عنوان پُرجمعیت ترین کشورهای جهان، پس از روسیه قرار دارند.

سایت تحقیقاتی statistica‌ اعلام کرد: مراکش، ویتنام، مصر، فیلیپین، مکزیک، نیجریه، پرو، کلمبیا، اندونزی و آرژانتین ده کشوری هستند که بیشترین درصد افراد فاقد حساب بانکی نسبت به جمعیت را دارند. استرالیا، کانادا، دانمارک، هلند، فنلاند، سوئد و نروژ تنها کشورهایی هستند که تعداد افراد بدون حساب بانکی در آنها صفر اعلام شده است.

همچنین در آمریکا نیز ۷ درصد افراد، حساب بانکی ندارند. از آنجا که دریافت خدمات مالی از بانک ها مستلزم پرداخت هزینه حتی اندک می باشد، افرادی که از بضاعت اندک برخوردارند برای افتتاح حساب اقدام نکرده اند. البته برخی افراد علتِ نداشتنِ حتی یک حساب در بانک ها یا مؤسسات مالی را عدم اطمینان به سیستم بانکی کشور خود اعلام کرده اند.

در گزارش بانک جهانی آمده است گرچه انتظار می رود با طولانی شدن دوران پاندمی و ترویج برنامه ها و پلتفرم های متفاوت اجتماعی و اقتصادی، تغییراتی هر چند کوچک در آمار در پایان سال ۲۰۲۲ مشاهده شود. در منطقه آمریکای لاتین (Latam) مانند برزیل، آمار روند کاهشی افراد فاقد حساب را نشان می دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =