رییس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ تورم در ماه‌های اخیر افزود: خوشبختانه لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز مبتنی بر واقعیت‌ها و بدون کسری تنظیم شده که نقش مهمی در کنترل تورم خواهد داشت.

تنظیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ مبتنی بر واقعیت‌ها و بدون کسری

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی در خصوص جزییات چرخه امور در سامانه نیما، گفت: بانک مرکزی دخالتی در تعیین نرخ ارز در سامانه نیما ندارد و توافق بین صادر کننده و وارد کننده تعیین کننده نرخ حواله ارز در این سامانه است.

صالح آبادی با اشاره به ضرورت رفع تعهدات ارزی واردکنندگان تاکید کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۰ میلیارد دلار عرضه ارز در سامانه نیما انجام شده که به مراتب بیش از میزان کل سال گذشته است؛ علاوه بر این در سال جاری تاکنون ۳۶ میلیارد دلار تامین ارز در کشور صورت گرفته که این میزان معادل کل سال گذشته است.

صالح آبادی

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت و میعانات در سال جاری، ابراز امیدواری کرد: این روند تا پایان سال نیز تداوم و بهبود خواهد داشت.

وی همچنین گفت: در خصوص آزاد سازی منابع ارزی کشور، اقدامات خوبی انجام شده که توان بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز را افزایش داده است.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تکالیف متعدد نظام بانکی در بودجه سال های گذشته موجب افزایش ناترازی بانک‌ها و فشار مضاعف به بانک مرکزی شده بود، تاکید کرد: خوشبختانه این تکالیف در بودجه سال آینده کمتر شده است و این موضوع نقش مهمی در کنترل خلق پول بانک‌ها توسط بانک مرکزی دارد.

صالح آبادی در انتها گفت: موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به صورت آزمایشی راه اندازی خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =