کمبود نیمه رساناها موجب شده بازار کالاهای مصرفی و لوازم خانگی در روزهای پایانی سال نو میلادی در سردرگمی به سر ببرد.

کمبود نیمه رساناها بازار هدایای درخت کریسمس را کساد کرد

نیمه رساناها از اقلام ضروری برای ساخت اغلب کالاهای الکتریکی و لوازم خانگی است که از خودرو و دوچرخه برقی گرفته تا ماشین ظرفشویی و مسواک برقی را شامل می شود.

با افزایش تقاضا در دوران پاندمی، قیمت این منابع حیاتی افزایش یافت. با تداوم کمبود نیمه رساناها در بازار، بازار خرید هدایای سال نوی میلادی نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. بنابراین برخی از کالاها که در روزهای پایانی سال مشتریان زیادی دارند، در دو هفته مانده تا پایان سال ۲۰۲۱، کمیاب یا بسیار گران تر شده اند.

آلان پِریسلی؛ تحلیل گر بازار نیمه رساناها در موسسه تحقیقاتی گارتنر در گفتگو با سی ان بی سی می گوید: عادت کرده بودیم ۲۴ ساعت پس از انتخاب کالای مورد نظر در آمازون پِرایم، محصول را جلوی درِ خانه تحویل بگیریم. اما به نظر می رسد با تداوم کمبود جهانی نیمه رساناها، باید دو سه هفته برای دریافت کالاهای خریداری شده منتظر بمانیم.

کمبود نیمه رساناها بازار هدایای درخت کریسمس را کساد کرد

آمازون پِرایم (Amazon Prime)؛ سرویس تحویل سریع آمازون است که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد و کالای خریداری شده را بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد تحویل می دهد، که مشتریان خاصی نیز دارد.

پریسلی می افزاید: برای ساخت و تولید بسیاری از کالاهای الکتریکی یا لوازم خانگی به چند نیمه رسانا نیاز است که این موضوع، مشکل را دوچندان می کند. به طور مثال، تولیدکنندگان برای ساخت گوشی های هوشمند به تراشه های بسیاری احتیاج دارند که تقریبا همگی آنها در حال حاضر با کمبود مواجه هستند.

کریسمس

تقاضای خرید کامپیوترهای خانگی، لپ تاپ، گوشی های هوشمند و کنسول های بازی، هر ساله در نزدیکی کریسمس و سال نو میلادی افزایش می یابد. PS۵ سونی و Xbox مایکروسافت سری S از جمله کنسول های بازی است که این روزها در بازار کمیاب شده اند. گوشی هوشمند پیکسل ۶ Pro گوگل نیز با همین چالش روبرو شده است.

به نظر می رسد تاثیرات کمبود نیمه رساناها و تراشه ها در بازار سایر کالاها نیز همین روزها با شدت بیشتری آشکار شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.